Dzisiejszy start Proton-M z satelitą telekomunikacyjnym SES-1

0

Dzisiejszego dnia, za pośrednictwem International Launch Services – ILS, odbędzie się start rakiety nośnej Proton-M / Breeze-M. Celem dzisiejszej misji jest wyniesienie na orbitę satelity telekomunikacyjnego SES-1. Start zaplanowany jest na godzinę 13:19 czasu środkowoeuropejskiego (CEST).

(Uaktualnienie – godzina 14:29 CEST: start przebiegł bez zakłóceń. W części głównej artykułu prezentujemy nagranie startu).

W poprzednim artykule, pt. Start rakiety Proton-M/Breeze-M z satelitą SES-1 przedstawiliśmy już pokrótce cel i charakter misji. Chcąc odnieść się do dzisiejszego wydarzenia, pragniemy przedstawić raz jeszcze podstwowe fakty związane z dzisiejszym startem rakiety Protom-M / Breeze-M.

SES-1 jest satelitą telekomunikacyjnym zbudowanym przez Orbital Sciences Corporation dla holenderskiego operatora satelitów telekomunikacyjnych Ses World Skies.

Satelita zapewni odbiór sygnału przez tysiące sieci obsługujących technologię VSAT w północnej części Ameryki i tym samym dostarczy telewizję wysokiej rozdzielczości w ramach sieci HD-PRIME. SES-1 znajdzie się na pozycji 101° na zachód i zastąpi wysłużone już satelity AMC-2 oraz AMC-4

{youtube}SISOLFwpuk4{/youtube}
Start rakiety Proton z satelitą SES-1 / Credits ILS, luckysnightmare

Konstrukcja oparta jest na platformie Star 2.4E. Na wyposażeniu znajdują się 24 aktywne transpondery pasma “C” oraz 24 transpondery pasma “Ku” o pojemności 36 MHz każdy. Przez zastosowanie dwóch rozkładanych paneli słonecznych, satelita będzie generował w przybliżeniu ok . 5 kW energii, która zasili wszystkie podzespoły bazowe znajdujące się na platformie. Na pokładzie znajdują się także dwie anteny o średnicy 2,3 m.  Masa startowa satelity wynosi 3170 kg. Czas eksploatacji przewidziany jest na 15 lat.

Obecnie trwają także prace nad budową kolejnych dwóch satelitów, SES-2 oraz SES-3, których wyniesienie na orbitę planuje się na pierwszy i ostatni kwartał roku 2011.

SES-1 wyniesiony zostanie na orbitę przy użyciu rakiety nośnej typu Proton M ze stanowiska startowego LC-39 w Kosmodromie Baikonur, w Kazachstanie. Do separacji SES-1 na orbicie powinno dojść po upływie ok. 8 godzin i 58 minut po starcie.
Start rakiety Proton M wraz z satelitą telekomunikacyjnym SES-1 będzie piątym startem rakiety Proton (trzecim dla ILS) w bieżącym roku.

Dostępna będzie transmisja ze startu na stronie portalu International Launch Services. Początek relacji około godziny 13:00 CEST.

Źródło informacji:
Orbital Sciences Corporation

SES World Skies

Comments are closed.