Dwa nowe gorące Jowisze

0

Dziś społeczność naukowa otrzymała informację o istnieniu dwóch kolejnych egzoplanet. Tym razem są to gorące Jowisze – obiekty krążą bardzo blisko swych gwiazd macierzystych – tak blisko, że “rok” trwa na nich zaledwie kilka dni! Wśród dotychczas odkrytych egzoplanet największą liczbę stanowią tzw. gorące Jowisze. Są to masywne gazowe giganty, które krążą bardzo blisko swych gwiazd macierzystych – tak blisko, że okres obiegu wokół tych gwiazd liczy się w dniach, a nie latach. Znane są także przypadki, w których egzoplanety krążą dokoła swych gwiazd jeszcze bliżej – z czasem liczonym w godzinach. Przykładem jest np WASP-18 b.

W odróżnieniu od egzoplanet krążących po bardziej “stosownych” orbitach, gorące Jowisze są stosunkowo łatwe do wykrycia – stąd być może znaczna ich ilość w ziemskich katalogach znanych obcych światów. Takie planety pozasłoneczne bardzo oddziałują na swoje gwiazdy macierzyste, wprowadzając bardzo “chybotliwy” ruch gwiazdy w przestrzeni kosmicznej. Ponadto, takie egzoplanety także często przesłaniają swe gwiazdy, co prowadzi do obniżenia ilości światła, które dociera do Ziemi i naszych obserwatoriów. Przykładem takich planet mogą być pierwsze obiekty odkryte przez orbitalny teleskop Kepler.

Do grona gorących Jowiszów możemy od dziś doliczyć obiekty WASP-22 b oraz WASP-26 b. Są to bez wątpienia piekielne obce światy – krążą w odległości 6-7 milionów kilometrów od swych gwiazd macierzystych, które z kolei świecą mocniej od naszego Słońca. (Dla porównania – Ziemia krąży w średniej odległości 150 mln kilometrów od naszej Dziennej Gwiazdy). Obie egzoplanety, na skutek takiej bliskości do swych gwiazd macierzystych, mogą tracić swoją atmosferę – podobnie jak to jest w przypadku planety pozasłonecznej HD 209458 b.

Źródło informacji:http://exoplanet.eu/planet.php?p1=WASP-22&p2=b
oraz
http://exoplanet.eu/planet.php?p1=WASP-26&p2=b

Wizja artystyczna  planety HD 209458 b i jej atmosfery / Credits - ESA, Hubble

Comments are closed.