STS-131: Załoga w KSC na treningu

0

Ostatnia w historii siedmioosobowa załoga misji promów kosmicznych, w tle jeden z samolotów T-38 Talon, którym członkowie załogi przylecieli z JSC w Teksasie na Florydę / Credits: NasaTv

W ramach przygotowań do kwietniowego startu wahadłowca Discovery, załoga misji STS-131 przyleciała do Kennedy Space Center w celu odbycia symulowanego odliczania Terminal Countdown Demonstration Test (TCDT). Po odbyciu TCDT załoga powróci do JSC (Houston), pojawi się ponownie w KSC dopiero na kilka dni przed startem.

Celem misji STS-131 w składzie: Alan Poindexter (dowódca), Alan Poindexter Jr (pilot), Rick Mastracchio, Dorothy Metcalf-Lindenburger, Stephanie Wilson, Naoko Yamazaki (JAXA), Clayton Anderson (specjaliści misji) będzie dostarczenie na stację ISS dużej ilości towarów w module MPLM Leonardo.

Obecnie start planowany jest na 5-go kwietnia, lecz data ta może ulec zmianie. Pierwotnie dniem startu miał być 18 marca – jednak głównie w skutek niesprzyjających warunków pogodowych na Florydzie data uległa już sporemu przesunięciu, w wyniku którego STS-131 będzie kolejnym startem nocnym! Wcześniej media informowały o zakończonej niedawno misji STS-130 jako ostatniej, która startowała pod osłoną nocy. Daje to nam niejakie pojęcie jak może się zmienić sytuacja w obliczu przesunięć w harmonogramie. W wypadku startu 5-go kwietnia misja wahadłowca Discovery rozpocznie się na niecałą godzinę przed wschodem Słońca.

Źródło: NASA

Comments are closed.