Oficjalne przesunięcie startu pierwszego chińskiego orbitera Marsa

0

Start pierwszego chińskiego orbitera marsjańskiego – sondy Yinghuo-1 – został oficjalnie przesunięty na rok 2011 z “powodów technicznych”. Decyzja ta nie jest wielkim zaskoczeniem – pierwotnie satelita ten miał lecieć już w październiku 2009 roku na rosyjskiej rakiecie nośnej wraz z misją typu ‘sample return’ Phobos-Grunt. Jednak problemy z zakończeniem budowy tego rosyjskiego lądownika w wyznaczonym terminie spowodowały przesunięcie jego startu na następne okno startowe w 2011 roku.

Z perspektywy chińskiego programu interesująca wydaje się być opinia głównego projektanta Yinghuo-1 – Ye Peijiana, którego zdaniem Chiny są technologicznie rozwinięte w stopniu umożliwiającym niezależne badanie Marsa. Jest to ciekawe stwierdzenie patrząc z perspektywy rozwoju chińskich konstrukcji rakietowych – zwłaszcza ciężkiej rakiety nośnej Long March 5. W tej chwili nie jest jasne czy Chiny zdecydują się wystrzelić swojego satelitę za pośrednictwem własnej rakiety – w niedalekiej przyszłości wydaje się jednak, że taka ewentualność graniczy niemal z pewnością.

Yinghuo-1 jest stosunkowo niewielkim orbiterem o masie zaledwie około 115 kilogramów przy wymiarach 75x75x60 centymetrów i jest przeznaczony do badania przeszłości Marsa, a w szczególności do próby odpowiedzi na pytanie co było przyczyną tak drastycznych zmian środowiska tej planety z wodnego na suchy, który obserwujemy obecnie. Urządzenie wyposażone jest w system komunikacyjny pracujący w paśmie X oraz zestaw urządzeń mierzących parametry środowiska kosmicznego (plazmy oraz jonów). Pojazd posiada również kamerę o średniej rozdzielczości, która zostanie użyta do wykonywania obrazów burz pyłowych. Misja planowo ma potrwać dwa lata.

Okna startowe dla sond wysyłanych z Ziemi otwierają się co około dwa lata, kiedy Ziemia znajduje się najbliżej Marsa – lot jest wtedy najbardziej wydajny energetycznie. Najbliższe otwiera się w 2011 roku i następnie w 2013 oraz 2016 roku.

Nazwa “Yinghuo” oznacza światło świetlika.

Źródło: Xinhua

Comments are closed.