Przygotowania do lotu samolotu kosmicznego X-37B

0

Trwają przygotowania do lotu eksperymentalnego samolotu kosmicznego X-37B w ramach programu OTV (Orbital Test Vehicle), zarządzanego przez amerykańskie siły powietrzne i budowanego w zakładach Phantom Works należących do firmy Boeing. Ten bezzałogowy pojazd wielokrotnego użytku przypomina nieco zmniejszony prom kosmiczny i ma stanowić platformę testową dla technologii kosmicznych, tworzonych na potrzeby US Air Force. Start planowany jest na 20 Kwietnia na godzinę 4:00 CET i ma odbyć się z ośrodka na przylądku Canaveral.

X-37B jest długi na około 9 metrów, przy maksymalnej szerokości 4,5 metra i posiada przestrzeń ładunkową o wymiarach 2×1,2 metra.  Jego masa wynosi około 5 ton. Projekt powstał pierwotnie jako program NASA, ale został przekazany Pentagonowi po tym jak amerykańska agencja kosmiczna skoncentrowała się na programie Constellation. Dzięki temu budowa pojazdu była kontynuowana, choć od tego momentu została objęta tajemnicą i tylko od czasu do czasu do wiadomości publicznej były podawane informacje pochodzące bezpośrednio z US Air Force.

Najnowsze wiadomości mówią, że pojazd przechodzi ostatnie przygotowania do lotu – sprawdzane są jego elementy, przeprowadzane jest tankowanie i niedługo zostanie on zamontowany na rakiecie nośnej Atlas 5. Niestety – choć pierwotnie pojazd ten miał podróżować na orbitę nieosłonięty, co upodabniało go do pojazdu X-20, to późniejsze studia wytrzymałościowe spowodowały jego zamknięcie pod aerodynamiczną osłoną – podobnie jak się to czyni z satelitami. Oznacza to, że nie zobaczymy pojazdu podczas startu – o ile będzie on upubliczniony. W tej chwili nie wiadomo jaki ładunek pojazd ten będzie przenosić (o ile w ogóle będzie coś przenosić), ani jakie będą to ładunki w przyszłości.

Pojazd ten przeszedł pomyślnie testy autonomicznego podejścia i lądowania po zrzucie z samolotu.

Pod koniec swojej misji X-37B odpali swoje silniki by zejść z orbity, po czym sam, bez niczyjej pomocy wyhamuje w atmosferze, skieruje się na lądowisko i wyląduje na pasie w bazie Vandenberg w Kaliforni. Jeśli warunki pogodowe nie będą sprzyjające samolot kosmiczny może wylądować również w bazie Edwards, która stanowi lądowisko zapasowe. Czas trwania misji nie został podany, choć jednym z wymogów dla X-37B jest możliwość przebywania na orbicie do 270 dni, choć tak długi okres wydaje się mało prawdopodobny w przypadku pierwszego lotu.

X-37B prawdopodobnie stanie się swego rodzaju ‘spełnieniem marzeń’ US Air Force, które było zainteresowane samolotem kosmicznym niemal od początku kosmonautyki.

Źródło: Space.com

Comments are closed.