Udany start rakiety Terrier-Improved Malemute

0

W dniu dzisiejszym z bazy Wallops wystartowała rakieta badawcza Terrier-Improved Malemute, wynosząc na trajektorię suborbitalną ładunek, na który składały się dwa urządzenia typu cubesat, będące w istocie ustandaryzowanym systemem mikrosatelitarnym, wykorzystywanym głównie przez Uniwersytety do prowadzenia badań na orbicie okołoziemskiej (do cubesatów zalicza się również polski satelita PW-Sat). Rakieta opuściła wyrzutnię o godzinie 16:09:56 CET i po niespełna 72 sekundach lotu wyrzuciła oba urządzenia na wysokości około 120 kilometrów.

Start pierwotnie był wyznaczony na 11 Marca, ale nie odbył się z powodu fatalnych warunków pogodowych panujących w tym czasie nad wyrzutnią. Dzisiejszy lot był głównie testem nowego silnika rakietowego Malemute – stąd słowo “Improved” – jednak wstępne dane wskazują, że osiągnięta wysokość była nieco niższa od zakładanej. Urządzenia stanowiące ładunek użyteczny zostały niejako wysłane “przy okazji”.

Oba cubesaty – ADAMASat oraz Poly-Sat – po uwolnieniu działały prawidłowo.

Był to pierwszy przypadek zastosowania urządzeń tego typu w misji suborbitalnej, choć należy oczekiwać, że system ten znajdzie szerokie zastosowanie w przyszłości jako tani sposób na testowanie podzespołów docelowych satelitów w warunkach środowiska kosmicznego, a także na wynoszenie samych doświadczeń nie wymagających długotrwałego przebywania w warunkach mikrograwitacji. Ustandaryzowana architektura cubesatów oznacza również szybsze przejście od etapu projektowania do realizacji eksperymentu.

{youtube}aXEZnlB3Ddw{/youtube}
Zapis startu dwustopniowej rakiety Terrier-Improved Malemute
credit: NASA/Youtube (penguinsix)

Urządzenie ADAMASat zostało zaprojektowane przez studentów z Uniwersytetu Kentucky tak, aby umożliwiało przetestowanie podzespołów i oprogramowania powstającego na potrzeby satelity KySat-1, który zostanie wysłany przez NASA w ramach misji ‘Glory’ w Listopadzie 2010 roku. W skład wysyłanych elementów wchodzi między innymi system rozkładający antenę komunikacyjną oraz elektronika sterująca układem zasilania.

Drugi wysłany cubesat, należący do Politechniki Kalifornijskiej (Cal Poly) został zaprojektowany jako test projektowanej na tej uczelni magistrali (bus) Poly-Sat, w tym locie wyposażonej w system określający położenie satelity względem Ziemi. Także system uwalniający satelity, który zamontowany  został na górnym stopniu zbudowany był w tym ośrodku.

ADAMASat został zbudowany w cubesatowym standardzie 2U, podczas gdy o połowę od niego mniejszy Poly-Sat w 1U.

Źródło: NASA

Comments are closed.