Przesunięcie startu rakiety suborbitalnej Terrier-Improved Malemute

0

Start rakiety suborbitalnej Terrier-Improved Malemute wyznaczony na dzień dzisiejszy nie odbył się z powodu niekorzystynych warunków pogodowych, panujących w całym trzygodzinnym oknie startowym, rozpoczynającym się o godzinie 12:00 CET. Pomimo faktu, iż baza w Wallops przygotowana jest do wystrzelenia rakiety jutro lub pojutrze, to start ostatecznie został przesunięty na nie wcześniej niż 22 marca. Powodem jest ponownie pogoda – prognoza na najbliższe dni przewiduje wzrost zachmurzenia i prędkości wiatru oraz opady deszczu.

Głównym celem startu jest przetestowanie nowego silnika na paliwo stałe – stąd słowo ‘improved’ w nazwie jednego z dwóch stopni napędowych rakiety. Oprócz tego na pokładzie znajdują się dwa niewielkie urządzenia typu Cubesat (satelity), zbudowane przez studentów z Kalifornii oraz Kentucky. Oczywiście nie osiągną one orbity – oba zostaną uwolnione na wysokości około 123 kilometrów w 72 sekundzie lotu i posłużą jako platformy testowe dla przyszłych projektów satelitarnych. Będzie to jednak pierwszy przypadek uwolnienia urządzeń tego typu w locie suborbitalnym.

Możliwość wysyłania urządzeń w standardzie cubesat teoretycznie pozwoliłaby na znaczne poszerzenie dostępu środowisk uniwersyteckich do przestrzeni kosmicznej i łatwiejszego planowania eksperymentów do przeprowadzenia w warunkach mikrograwitacji. Umożliwiłoby również testowanie rozwiązań technicznych w praktyce, przed wysłaniem satelitów na orbitę okołoziemską.

Oba cubasaty zbudowane na potrzeby misji wykorzystują głównie elementy tzw. ‘off-the-shelf’, czyli w zasadzie dostępne w sklepach.

Rakieta Terrier-Improved Malemute została wyposażona w system uwalniający satelity zbudowane w architekturze cubesat, zaprojektowany przez studentów z California Polytechnic State University (Cal Poly) i zaadaptowany do misji suborbitalnej przez zespół z Uniwersytetu Kentucky.

Pierwsze z urządzeń, nazwane ADAMASat zostało wykonane przez studentów z Kentucky jako platforma testująca podzespoły i oprogramowanie, które ma docelowo znaleźć się na pokładzie satelity KySat-1, planowo mającego znaleźć się na orbicie w listopadzie tego roku. Drugi cubesat pochodzi z Cal Poly i ma za zadanie przetestować opracowaną tam magistralę systemową (bus) Poly-Sat oraz układ wyznaczający pozycję satelity względem Ziemi (attitude determination system).

ADAMASat został wykonany w standardzie cubesat 2U podczas gdy Poly-Sat w 1U.

W akcji przewidziany jest również udział radioamatorów zamieszkałych na wschodzie Stanów Zjednoczonych.

W Europie podobne możliwości daje program REXUS/BEXUS, dostępny poprzez współpracę z Europejską Agencją Kosmiczną. Nie pozwala jednak na wynoszenie tak ciężkich ładunków na wysokości osiągane przez Terrier-Improved Malemute. Możliwość wysyłania ustandaryzowanych ładunków nie odbiegających od swoich orbitalnych odpowiedników wydaje się jednak na tyle interesującą perspektywą, że prawdopodobne jest również opracowanie takiego systemu na potrzeby programów europejskich. Na oficjalną decyzję w tej sprawie trzeba będzie jednak poczekać.

Źródło: NASA

Rakieta Terrier-Improved Malemute na wyrzutni startowej w bazie Wallops (NASA)

Comments are closed.