Przygotowania do testów trzeciego stopnia rakiety Minotaur IV

0

Trwają przygotowania do testów trzeciego stopnia rakiety Minotaur IV, należącej do firmy Orbital Sciences Corporation i powstałej na bazie wycofywanych rakiet balistycznych Peacekeeper. Próba ma na celu sprawdzenie czy zainstalowany silnik rakietowy SR120 będzie pracował w sposób mieszczący się w przyjętym zakresie wartości, oraz czy modyfikacja stopnia spełni pokładane w niej nadzieje, co pozwoli w niedalekiej przyszłości na wynoszenie ładunków docelowych na orbitę.

Trzeci stopień został zmodyfikowany po tym jak analiza wykonana z zeszłym roku wykazała, iż zamontowany na nim generator gazu, wytwarzanego na potrzeby systemu sterowania, może być źródłem dodatkowego, niezamierzonego ciągu – niebezpiecznego w momencie gdy stopień ten zakończy pracę. Istniała uzasadniona obawa, że system kontroli orientacji będzie usiłował skompensować powstałą anomalię, co może pozbawić go paliwa i spowodować utratę kontroli nad rakietą.

Aby temu zaradzić zespoły pochodzące z firm ATK, Orbital Sciences Corporation, Northrop Grummann Corporation oraz Air Force Space Development opracowały specjalny dyfuzor, którego zadaniem jest zmniejszenie tego ciągu do poziomu akceptowalnego przez silniczki korekcyjne.

Test statyczny nowego stopnia został zaplanowany na 31 Marca.

Rakieta Minotaur IV jest konstrukcją czterostopniową, wykorzystującą trzy silniki rakietowe na paliwo stałe SR120 Peacekeeper oraz pojedynczy stopień Orion 38 (również na paliwo stałe), którego zadaniem jest wprowadzenie ładunku na orbitę.

Pierwszy lot rakiety przewidziany jest na przyszły miesiąc – wyniesie ona w locie suborbitalnym niewielki pojazd Falcon HTV, którego zadaniem jest przeprowadzenie lotu hipersonicznego. W trakcie tego lotu wykorzystany zostanie nowy stopień, choć charakterystyka misji nie wymaga jego użycia.

W planie lotów rakiety tego typu są również trzy starty zaplanowane na lato bieżącego roku. Pierwszym z nich jest lot z bazy Kodiak Island na Alasce, który ma umieścić na orbicie satelity należące do wojska, do NASA oraz zbudowane na uniwersytetach.

W innym locie Minotaur ma za zadanie wynieść satelitę, wyposażonego w teleskop i mającego śledzić obiekty poruszające się po orbitach geostacjonarnych – misja nosi oznaczenie SBSS Block 10.

Trzecim startem rakiety MInotaur IV ma być misja wyniesienia satelity TacSat 4, mającego za zadanie przeprowadzić testy nowych urządzeń budowanych na potrzeby misji wywiadowczych.

W dalszej przyszłości planuje się kolejne loty.

Źródło: SpaceflightNow.com

Comments are closed.