Astronautyczne rozmowy na najwyższym szczeblu pomiędzy USA a Kostaryką

0

Pani prezydent-elekt Kostaryki spotkała się czwartego marca z sekretarz stanu USA Hillary Clinton. Jednym z głównych tematów prowadzonych rozmów był udział Kostaryki w międzynarodowych programach kosmicznych.

Z Kostaryki pochodzi astronauta Franklin Chang-Diaz, jeden z dwóch astronautów na świecie którzy dotychczas odbyli siedem lotów kosmicznych (STS-61-C, 34, 46, 60, 75, 91 oraz 111). Jednocześnie jest założycielem spółki Ad Astra oraz wynalazcą plazmowego napędu kosmicznego – VASIMR. Prototyp napędu VX-200 ma zostać przetestowany na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w przeciągu najbliższych trzech lat.

Pani prezydent-elekt Laura Chinchilla chce widzieć większy udział firm kostarykańskich w programach kosmicznych. Inwestowanie w nowe technologie ma przynieść korzyści w formie wyspecjalizowanych miejsc pracy oraz prestiżu. Jak mówi: “Chcemy być pierwszym krajem Ameryki Łacińskiej, który będzie zaangażowany w przemysł kosmiczny.”

Jednocześnie podkreśliła, iż będzie naciskać na ratyfikowanie konwencji o rejestracji obiektów wypuszczonych w przestrzeń kosmiczną. Jest ona konieczna w momencie podjęcia przez Kostarykę kosmicznej działalności przemysłowej.

Źródła:
Ad Astra
Ticotimes.net

Comments are closed.