Chang’e-3 w 2013 roku

0

Misja chińskiego łazika księżycowego ma zostać wystrzelona w 2013 roku. Tym samym podtrzymane zostają doniesienia z roku 2009. Ye Peijian, główny konstruktor sondy Chang’e-1, przekazał państwowej agencji prasowej Xinhua, że w wyniesienie, najpewniej rakietą Chang Zheng 5, Chang’e-3 ma nastąpić w 2013 roku, a zakończenie trzy etapowego programu eksploracji Księżyca w 2017 roku. Informacje zostały przekazane w ramach corocznego posiedzenia najwyższego chińskiego ciała doradczego. Ye powiedział również, że plany Chang’e-3 postępują i znajdują się obecnie na etapie rozwoju prototypu.

Łazik ma osiąść na powierzchni Srebrnego Globu korzystając z zespołu silniczków rakietowych. Pionowe miękkie lądowanie ma mieć miejsce na obszarze Sinus Iridium, tj. Zatoki Tęczy. Dwustu kilogramowy robot ma się poruszać z prędkością do 100 metrów na godzinę. Pracować będzie mógł przez całą dobę, dzięki zasilaniu generatorem radioizotopowym. Planowo ma działać przez 3 miesiące.

Chang’e-3 (wraz z opóźnionym Chang’e-2) stanowi II fazę chińskiego programu eksploracji Księżyca. Chang’e-2 przetestuje kluczowe dla misji swojego następcy technologie i wykona wysokorozdzielcze zdjęcia miejsce lądowania Chang’e-3. Kolejnym etapem będzie przywiezienie na Ziemię próbek skał Księżycowych, co ma nastąpić w 2017 roku.

Źródła: Xinhua, Wikipedia

Wizualizacja łazika Chang'e-3 na powierzchni Księżyca, credit: Xinhua

Comments are closed.