Australia inwestuje w technologię scramjet

0

University of Queensland stanie na czele międzynarodowego konsorcjum mającego rozwijać system dostępu do przestrzeni kosmicznej oparty o technologię scramjet. Pojazd z silnikiem scramjet ma latać z prędkością 8 Mach. Równolegle będzie rozwijany koncept silnika rozwijającego prędkość 14 Mach.

Początkowy budżet firmy będzie wynosił około 10 mln. Euro. Uniwersytet dysponuje jednak światowej klasy infrastrukturą do testów hipersonicznych.

Silniki scramjet, to silniki odrzutowe pozbawione elementów ruchomych, w których paliwo mieszane jest z powietrzem przepływającym z prędkością ponaddźwiękową przez jego wnętrze i od razu spalane. Pozwala to na uzyskiwanie bardzo wysokich prędkości – silniki scramjet są w stanie z łatwością rozpędzić się powyżej prędkości Mach 5. Dzięki użyciu powietrza atmosferycznego do spalania paliwa, podobnie jak to ma miejsce w przypadku klasycznego silnika odrzutowego, pojazd może być jednocześnie lekki i uzyskiwać prędkość zbliżoną do osiągów silnika rakietowego, który musiałby zabierać dodatkowo utleniacz.

Projekt uzyskał największy dostępny grant z australijskiego program badań naukowych, wynoszący około 3,6 mln. Euro. Międzynarodowi partnerzy, którzy zgłosili chęć udziału w przedsięwzięciu, wniosą kolejne 6,6 mln. Euro.

Kierownik naukowy i dyrektor projektu, prof. Russell Boyce, powiedział, że celem będzie odpowiedzenie na kluczowe problemy naukowe i technologiczne oraz stworzenie kadry gotowej do działania w przemyśle związanym z technologią scramjet.

Boyce liczy, że w stopniowo rozwijanym projekcie mogą powstać konstrukcje zdolne do rozwijania prędkości nawet Mach 14, jako część wielostopniowych rakiet. Dodaje, że “do tej pory nie przetestowano w locie takich konstrukcji scramjet”.

Australijskie konsorcjum ma realizować pierwszą fazę 20-letniego planu rozwoju technologii scramjet. Jego członkami zostały cztery australijskie uniwersytety (Quennsland, Adelaide, New South Wales, Southern Queensland), amerykański University of Minnesota, niemiecka (DLR) oraz japońska (JAXA) agencja kosmiczna, włoska firma CIRA (zarządzana przez włoską agencję kosmiczną), australijska organizacja technologii i nauk obronnych, australijska Youth  Aerospace Association; oraz firmy: Teakle Composites, AIMTEK, BAE Systems Australia oraz  Boeing Research & Technology Australia.

Źródło:
space-travel.com

Comments are closed.