ISRO pracuje nad rakietą wielorazowego użytku

0

Indie opracowują projekt rakiety wielorazowego użytku. Pierwszym krokiem jej budowy ma być stworzenie demonstratora technologii, skrzydlatego pojazdu, przez narodową agencję kosmiczną ISRO.

ISRO tworzy pojazd RLV-TD, tj. Reusable Launch Vehicle Technology Demonstrator, będący pierwszym krokiem do powstania dwustopniowej rakiety nośnej wielorazowego użytku, TSTO – Two Stage To Orbit (TSTO). W corocznym raporcie ISRO przekazało, że wykonało już pierwsze próby z pojazdem.

“RLV-TD posłuży jako latają platforma badawcza do oceny różnych technologii, jak napędu hipersonicznego, napędu scramjet, czy automatycznego lądowania. Pierwsze próby odbędą się z napędem hipersonicznym”, czytamy w raporcie.

W między czasie, ISRO zebrała 36 propozycji indyjskich ładunków dla sondy księżycowej Chandrayaan-2, zaplanowanej na rok 2012-2013. Napłynęły również propozycje zza granicy. Na razie wiadomo, że Chandrayaan-2 powstanie z udziałem Rosji, która opracuje lądownik i łazik.

Raport podaje również, że jeszcze w tym roku powinien wystartować indyjsko-francuski satelita do badań tropikalnej strefy klimatycznej, Megha-Tropiques. Statek dołączy do inicjatywy Global Precipitation Measurement (GPM), stając się 8 satelitą do globalnych obserwacji klimatu na Ziemi.

Źródło: space-travel.com

Comments are closed.