Potwierdzono datę startu misji STS-131

0

Wczoraj zakończył się przegląd FRR (Flight Readiness Review) dla misji STS-131. Jest to jeden z ważniejszych etapów przygotowań do misji. Zadecydowano, że prom jest gotowy do próby startu, która nastąpi 5 kwietnia 2010 roku.

14 marca wspominaliśmy o możliwym opóźnieniu misji z uwagi na problem z jednym zaworem systemu manewrowego OMS (Orbital Maneuvering System). Od tego czasu trwały analizy i prace nad tym problemem, które koncentrowały się na zaproponowaniu racjonalnej pracy i testach przy znanych parametrach działania tego zaworu. Gdyby okazało się, że jest to jednak niemożliwe, to prom Discovery musiałby wrócić do budynku montażowego VAB (a następnie do hangaru OPS), gdzie dokonano by wymiary tego zaworu. W tym przypadku opóźnienie misji wynosiłoby kilka miesięcy.

Prace nad tym zaworem przyniosły jednak przewidywane i odpowiednie rezultaty, co zaowocowało gotowością tej części orbitera do lotu.  Podobne prace rozwiązały inny mały problem z jedną ceramiczną wkładką, co do której istniało pewne (ustalone w trakcie prac na minimalne) ryzyko uwolnienia w trakcie misji (np podczas powrotu z orbity). I w tym przypadku zadecydowano o kontynuowaniu przygotowań do startu.

Dzięki temu w trakcie przeglądu FRR dla misji STS-131 jednogłośnie zadecydowano o kontynuowaniu przygotowań do startu. Prace są więc kontynuowane i będą trwać aż do momentu startu promu.

Prom Discovery znajduje się od 3 marca 2010 na platformie startowej LC-39 A. Trwają prace przygotowawcze do startu. W tej chwili start przewidywany jest na 5 kwietnia na godzinę 12:31 CEST (będzie to już czas “letni”).

Źródła wiadomości:
http://www.space.com/missionlaunches/sts131-shuttle-launch-date-set-100326.html

http://www.nasaspaceflight.com/2010/03/sts-131-frr-approves-april-5-following-debate-on-issues/

 

Comments are closed.