Lockheed Martin wznawia program rakiet Athena

0

Firmy Lockheed Martin i ATK ogłosiły w czwartek (25 marca) wznowienie programu lekkich rakiet nośnych Athena. Rakiety te mają wynosić małe satelity wojskowe, głównie z Florydy i Alaski.

Stałopędna Athena startowała 7 razy w latach 1996-2001. Zawieszono jej użytkowanie z uwagi na malejący rynek małych satelitów. Al Simpson, szef programu Athena z ramienia Lockheeda Martina, powiedział w czwartek: “Po ostatnim użyciu ustawiliśmy rakietę w tryb nazywany przez nas gorącą gotowością” (hot standby). “Obie firmy zdecydowały się na współpracę i wznowienie programu z kilkoma zmianami”.

LM i ATK chcą zawalczyć Atheną o rynek małych wojskowych satelitów, obecnie zdominowany przez rakiety Minotaur, wykorzystujące wycofane z użytku rakiety balistyczne.

John Karas, wiceprezes i menedżer programu lotów załogowych firmy Lockheed Martin, uważa, że dzięki współpracy obu firm Athena stanie się produktem świetnie dopasowanym do oczekiwań i potrzeb docelowego rynku. Przedstawiciele LM powiedzieli też, że ofertę kierują dla małych cywilnych misji rządowych.

Zmiany w konstrukcji rakiety obejmą wymianę silnika II członu z Orbus-21D na Castor-30, produkowanego przez Orbital Sciences dla rakiet Taurus-2. Tak zmodyfikowana Athena otrzyma oznaczenie 1C. Athena-2C będzie rakietą trójczłonową, z pierwszym członem napędzanym silnikiem Castor-120, a drugim i trzecim napędzanym silnikami Castor-30. Castor-120 używany był wcześniej w rakietach Athena i Taurus.

Za budowę i dostarczanie silników Castor będzie odpowiedzialna właśnie firma ATK.

Athena-2C ma być zdolna do satelizacji na niskiej orbicie okołoziemskiej ładunku o masie 1710 kg. Lockheed Martin zamierza też usprawnić awionikę rakiet Athena.

Nowe Atheny będą startowały najpewniej z kosmodromów na Przylądku Canaveral i alaskańskiej wyspie Kodiak. Rozważane są lokalizacje w kalifornijskiej bazie sił powietrznych Vandenberg i Wallops Island, z kosmodromem Mid-Atlantic Regional Spaceport. Rakiety Athena startowały już wcześniej z tych lokalizacji, prócz wyspy Wallops. Na Canaveral starty Athen obsługiwało stanowisko startowe nr 46, w roku 1998 i 1999. Ono też będzie gościło wersje C.

“Pomagaliśmy rządowi rozwijać to stanowisko startowe. Lataliśmy z niego dwa razy. Jest nam znajome, więc na pewno jesteśmy zainteresowani powrotem na nie”, wyjaśniał Simpson. “Używamy silników stałopędnych, więc nie potrzebujemy wiele infrastruktury naziemnej […]”. Space Florida, spółka zarządzana przez władze stanu Floryda, ma licencję uprawniającą do dostosowania stanowiska nr 46 do potrzeb komercyjnych operatorów rakiet nośnych. Firma przeprowadziła już kontrolę stanu i konserwację ruchomych elementów stanowiska. Jednak do pełnego przywrócenia kompleksu nr 46 do stanu używalności potrzebne są dalsze prace.

Lockheed Martin szacuje, że przygotowanie stanowiska nr 46 do startów będzie wymagało pracy około 75 ludzi. Na stałe na Florydzie ma pracować 20 ludzi, a w czasie kampanii startowej – 50.

Atheny będą mogły wziąć udział w programie ORS, prowadzonym przez armię USA. ORS zakłada szybkie konstruowanie i wysyłanie małych satelitów pod bieżące potrzeby wojska związane z prowadzonymi działaniami. Pierwszy satelita ORS ma zostań wyniesiony jesienią 2010 przez rakietę Minotaur 1. W 2008 roku demonstrator ORS był na pokładzie rakiety Falcon 1, firmy SpaceX, ale rakieta nie osiągnęła orbity.

Lockheed Martin uważa, że starty Atheny będą konkurencyjne cenowo wobec Minotaurów, mając tę przewagę, że Atheny nie będą uzależnione od starzejących się rakiet Minuteman i Peacekeeper, używanych do budowy Minotaurów. Wojsko ma ich odpowiednio 100 i 44 sztuki. Armia planuje jednak wycofanie się z programu Minotaur w 2017 roku. Zakończenie lotów Minotaurów będzie też szansą do wznowienia lotów rakiet Pegasus, wynoszonych pod skrzydłami samolotu. Liczba użyć Pegasusa gwałtownie zmalała po wprowadzeniu Minotaurów.

Źródło: spaceflightnow.com

Start rakiety Athena-2 z Przylądka Canaveral,  (c) NASA - domena publiczna

Comments are closed.