Trwają prace nad rakietą Ares I

0

Pomimo propozycji anulowania programu Constellation w całości, NASA kontynuuje prace nad rakietą Ares I. Niedawno opublikowano film podsumowujący postępy prac w mijającym kwartale. W części głównej artykułu prezentujemy to nagranie – jest naprawdę interesujące!

28 października 2009 roku rakieta Ares I-X wystartowała do krótkiego lotu testowego. Celem tego startu było przetestowanie wielu systemów dla przyszłościowej rakiety Ares I, która w programie Constellation miała wynosić kapsułę Orion na niską orbitę wokółziemską, gdzie nastąpiłoby dokowanie z lądownikiem księżycowym Altair i stopnia ucieczkowego EDS.

Od tego czasu sytuacja się diametralnie zmieniła. 1 lutego 2010 roku Charles Bolden (administrator NASA) ogłosił zaproponowaną przez prezydenta USA znaczącą zmianę kierunku rozwoju amerykańskiej agencji kosmicznej. Według nowej strategii cały program Constellation, łącznie z rakietą Ares I, miałby zostać skasowany a jego miejsce zajęłyby między innymi programy komercyjne. Propozycja zmian nie została jeszcze zaakceptowana – aktualnie trwają prace i konsultacje w Senacie USA nad odpowiedzią na zaproponowany przez prezydenta USA budżet NASA. Odpowiedź powinna być znana w ciągu kilku najbliższych tygodni.

W tym przypadku wydaje się być zrozumiałe, że prace nad rakietą Ares I są kontynuowane – i będą trwać aż do oficjalnego rozporządzenia zatrzymującego cały program Constellation. Poniżej prezentujemy nagranie podsumowujące postęp prac nad Aresem I w ostatnim kwartale. Brak w nim jakichkolwiek odniesień co do propozycji zmian – nagranie skupia się na postępach prac inżynieryjnych, które same w sobie są bardzo ciekawe.

{youtube}zWttk8eMxNo{/youtube}
Kwartalny opis postępów prac nad rakietą Ares I / Credits – NASA

Jak będzie przyszłość rakiety Ares I? Dowiemy się tego prawdopodobnie w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Źródła informacji:
http://www.nasa.gov/mission_pages/constellation/ares/index.html

oraz kanał Youtube AresTV.

Comments are closed.