Dziś rusza trzecia faza programu Stardust@Home

0

Dziś (22.03.2010) rozpoczyna się trzecia faza programu Stardust@Home, której celem jest wyszukiwanie cząstek materii zebranych przez sondę Stardust. Tym razem badania skupią się przede wszystkim na… pyle międzygwiezdnym, pochodzącym spoza naszego Układu Słonecznego. Są to badania, które potencjalnie mogą zmienić nasz stan wiedzy na temat procesów zachodzących w naszej Galaktyce, a także wokół innych gwiazd. W badaniach może wziąć udział każdy internauta. W części głównej artykułu znajdują się linki do strony Stardust@Home.

(Uaktualnienie – 23.03.2010, godzina 13:15 CET: strona Stardust@Home ruszyła!)

Sonda Stardust przeleciała koło komety Wild 2 w styczniu 2004 roku. Wtedy też zostały zebrane cząstki pyłu kometarnego. Mniej znany jest jednak fakt, poza tym przelotem kolektor aerożelowy sondy mógł przechwycić również cząstki pyłu międzygwiezdnego – pochodzącego spoza naszego Układu Słonecznego. Po powrocie lądownika sondy na Ziemię w styczniu 2006 roku naukowcy starali się zidentyfikować, a następnie “wyłowić” zgromadzone cząstki. Okazało się, że do identyfikacji cząstek najlepsze są ludzkie oczy – a dokładnie ponad 27000 par ludzkich oczu, które w ramach programu Stardust@Home wyszukiwały śladów. Co ciekawe, okazało się, że te 27000 ochotników pracujących w tym programie łącznie potrafi zidentyfikować wiele śladów, które nie zostałyby inaczej zidentyfikowane przez inne (np automatyczne) systemy.

Wśród tych śladów znalazł się jeden wyjątkowo ciekawy, który może zawierać w sobie prawdziwą cząstkę materii międzygwiezdnej. Cząstka ta nazywa się “Orion” i w chwili obecnej trwają pierwsze analizy za pomocą różnych wyspecjalizowanych instrumentów. Jest możliwe, że takich cząstek jest więcej wewnątrz kolektora aerożelowego. Naukowcy postanowili więc zwrócić się po pomoc w poszukiwaniach do internautów. W projekcie może wziąć udział każdy – wystarczy jedynie chęć do poszukiwania małego śladu oraz komputer podłączony do internetu. Start tej fazy programu Stardust@Home powinien nastąpić dziś, czyli 22 marca 2010 roku.

Kapsuła z pyłem po lądowaniu na Ziemi - rok 2006 / Credits - NASA

Fascynujące prezentacje na temat wykrywania, ekstrakcji oraz dalszej analizy cząstek zebranych przez sondę Stardust można znaleźć pod tym linkiem: http://stardustathome.ssl.berkeley.edu/ISPE_update/. Aktualnie jest sześć prezentacji, przybliżających obecne osiągnięcia naukowców pracujących przy tym programie. Ostatnia, szósta prezentacja odnosi się do cząstki “Orion”.

Link do Stardust@Home:
http://stardustathome.ssl.berkeley.edu/

Sonda Stardust uczestniczy w tej chwili w misji Stardust-NEXT, której celem jest przelot koło komety Tempel 1.

{module [346]}

Comments are closed.