Nowa pozycja w manifeście startowym Falcona 9

0

Firma Space Exploration Technologies podpisała porozumienie w sprawie wyniesienia w 2012 roku satelity geostacjonarnego, który powstanie w zakładach Space Systems/Loral. To 24. statek kosmiczny na liście czekających do wyniesienia przez rakietę Falcon 9. Pojazd ten w 2012 roku ma wynieść na geosynchroniczną orbitę transferową (GTO) najpewniej satelitę telekomunikacyjnego. Start odbędzie się z wyrzutni na przylądku Canaveral.

Space Systems/Loral to największy producent satelitów geostacjonarnych pod zlecenia prywatne na świecie – od 2004 roku obsługuje około 40% tego rynku. Flagowym produktem firmy jest modułowa platforma satelitarna serii 1300, sprzedawana od połowy lat 80. Jej elastyczna konstrukcja pozwala budować satelity telekomunikacyjne mające od 12 do 150 transponderów. W oparciu o nią powstała już ponad setka satelitów.

Nowy kontrakt oznacza dla SpaceX wzmocnienie zaufania dla firmy i jej rakiety. Falcon 9 ma w swoim manifeście startowym 24 loty dla klientów rządowych i komercyjnych. Kilka dni temu przeprowadzono generalny test klastera dziewięciu silników pierwszego stopnia rakiety na platformie startowej.

Źródło: Business Wire, Space System/Loral, Gunter’s Space Page

Comments are closed.