ATV-3 będzie nosił imię ‘Edoardo Amaldi’

0

16 marca Europejska Agencja Kosmiczna nadała nazwę trzeciemu statkowi serii ATV. Imiennikiem statku został włoski fizyk, inicjator włoskiego programu kosmicznego, Edoardo Amaldi. W tym samym czasie trwają końcowe pracę nad drugim ATV, “Johannes Kepler”.

Edoardo Amaldi jest jednym z najbadziej znanych włoskich naukowców XX wieku, zasłużonym szczególnie w badaniach podstawowych. W latach 30. towarzyszył Enrico Fermiemu w odkryciu neutronu termicznego, co było krokiem koniecznym do późniejszej budowy pierwszego stosu jądrowego. Przez lata 30. i 40. zajmował się promieniowaniem kosmicznym i fizyką cząstek. Po II wojnie światowej, Amaldi był jedną z osób, która zapoczątkowała starania o powołanie ESRO, europejskiej organizacji badań kosmicznych – poprzedniczki ESA. Od lat 50. XX wieku aktywnie zabiegał o połączenie europejskich zasobów w celu wspólnej eksploracji kosmosu. W latach 70. był pionierem poszukiwań fal grawitacyjnych.

Europejskie statki Automated Transfer Vehicle są kluczowym wkładem ESA w projekt Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W 2008 roku do ISS przycumował pierwszy z ATV, “Jules Verne”, z 4,5 tony żywności, wody, i innego zaopatrzenia dla stacji. Przez pół roku służył jako dodatkowe pomieszczenie ISS i jako jej napęd. Potem wszedł w atmosferę Ziemi, gdzie uległ planowanemu zniszczeniu.

“Wkład Włoch w europejski udział w programie ISS jest bardzo ważny. Nadając ATV-3 imię Edoarda Amaldiego, nie tylko oddajemy cześć wielkiemu Włochowi, ale również oddanemu europejczykowi, który rozumiał istotę współdzielenia zasobów i wspólnego osiągania celów”, powiedziała Simonetta Di Pippo, dyrektor ESA ds. lotów załogowych, na specjalnej konferencji prasowej zorganizowanej w Rzymie z udziałem ministra edukacji, szkolnictwa wyższego i nauki oraz prezesa włoskiej agencji kosmicznej. W konferencji wziął też udział syn fizyka, prof. Ugo Amaldi.

Sposób nazywania statków ATV sugeruje, że pozostałe trzy (razem ma być przynajmniej sześć ATV) również zostaną nazwane kluczem narodowym (Jules Verne, Francuz; Johannes Kepler, Niemiec; Eduardo Amaldi, Włoch).

Start ATV-2 “Johannes Kepler” przewidziany jest w tej chwili na 30 listopada 2010.

Źródło: ESA, spaceflightnow.com

Dokowanie ATV-1 do ISS, 3  kwietnia 2008, (c) ESA

Comments are closed.