Przygotowania do startu X-51

0

Trwają przygotowania do startu bezzałogowego samolotu hipersonicznego X-51. Ten eksperymentalny pojazd powinien po raz pierwszy wystartować jeszcze w marcu.

Ostatnie kilka lat przyniosło wzmożone zainteresowanie samolotami osiągającymi prędkości hipersoniczne (czyli większe od 5 Mach). Dla przykładu, niedawno informowaliśmy o australijskich badaniach nad napędem typu scramjet. Jak nie trudno zgadnąć, Amerykanie również są zainteresowani tą technologią.  Kilka lat temu, w 2004 roku NASA przetestowała dwa razy bezzałogowy samolot X-43. Najwyższa zanotowana prędkość to 9,68 Mach.

Teraz pora na dalsze badania. Nowy pojazd, zbudowany przez firmę Boeing, nosi nazwę X-51. Procedura lotu X-51 będzie następująca: po uwolnieniu spod bombowca B-52, pojazd zostanie przyśpieszony do prędkości 4 Mach za pomocą silnika rakietowego.  Następnie dzięki napędowi scramjet, X-51 przyśpieszy do prędkości 6 Mach. W międzyczasie zostaną zbadane różne charakterystyki lotu (np przyśpieszenie). Przewiduje się cztery lub pięć lotów hipersonicznych – maksymalna przewidywana prędkość lotu to 7 Mach. X-51 ma latać na paliwie lotniczym (JP-7) oraz pokonać dystans kilkuset kilometrów w kilka minut. Dla porównania, X-43 latał na paliwie wodorowym i czas pracy napędu scramjet trwał jedynie kilka sekund.

Dotychczas wykonano serię lotów, w trakcie których X-51 był jedynie podczepiony do samolotu B-52. Teraz wszystko jest gotowe na pierwszy test, który powinien nastąpić jeszcze w marcu.

Źródła informacji:
Boeing
Space.com

 

Comments are closed.