Copenhagen Suborbitals – udany test silnika

0

Duńska organizacja Copenhagen Suborbitals dokonała udanego testu silnika rakietowego HEAT-1X. Jest to kolejny etap do zbudowania prawdziwie prywatnego załogowego systemu suborbitalnego. Jeśli wszystko się powiedzie, to pierwsze suborbitalne testy rakiety (oczywiście bezzałogowe) będą mieć miejsce w połowie tego roku.

Test silnika do rakiety HEAT-1X jest wyjątkowy z trzech powodów. Po pierwsze, silnik wygenerował 7 ton ciągu. Po drugie, jest to całkowicie amatorska konstrukcja. Po trzecie, był to test najpotężniejszego amatorskiego silnika rakietowego.

Udane odpalenie silnika HEAT-1X to krok w kierunku zbudowania rakiety suborbitalnej, która docelowo ma wynosić ludzi (oraz eksperymenty naukowe) na krótkie loty balistyczne. Kolejny przewidziany test to start rakiety HEAT-1X, planowany na połowę tego roku.  Jeśli start się powiedzie i nie zanotowane zostaną poważne problemy techniczne, to nastąpią dwa kolejne testy, po czym rakieta powinna być gotowa do przyjęcia człowieka na pokład.

{youtube}49FUPMfamZU{/youtube}
Udany test silnika HEAT-1X / Credits – Copenhagen Suborbitals

Ponieważ zespół Copenhagen Suborbitals jest w całości amatorski, to konstruktorzy pracujący w tym projekcie zwrócili się z prośbą o wsparcie finansowe, które zostanie wykorzystane do budowy rakiety, wyrzutni startowej, systemu spadochronów oraz systemu komunikacji. Jeśli chcesz pomóc tym Duńczykom w zrealizowaniu tego projektu kliknij tutaj (strona projektu, możliwość wsparcia przelewem bankowym lub za pośrednictwem systemu PayPal). Na te cele łącznie potrzeba 50.000 euro – dotychczas zebrano połowę. Wśród wspierających jest przynajmniej jedna osoba z Polski – czas na więcej! Warto pomóc w zbudowaniu tego niezwykłego (oraz pochodzącego z Europy!) systemu do załogowych lotów suborbitalnych.

Dodatkowe informacje:
Copenhagen Suborbitals

Comments are closed.