Swift mierzy pola magnetyczne w poświacie GRB

0

Obserwacje poświaty błysku gamma GRB 090102 wykrytego przez satelitę Swift 2 stycznia 2009 roku po raz pierwszy pozwoliły na pomiar pól magnetycznych towarzyszącego rozbłyskowi.

Poświata rozbłysku była badana za pomocą unikalnej kamery RINGO, umieszczonej na teleskopie Liverpool Telescope należącym do Liverpool John Moores University (LJMU). Znajduje się on w obserwatorium La Palma na Wyspach Kanaryjskich i  jest obsługiwany zdalnie przez Internet. Instrument pozwala na pomiary polaryzacji dzięki zastosowaniu odpowiedniego polaryzatora.

Obserwacje zmian jasności źródła podczas obrotu dysku polaryzatora pozwoliły na oszacowanie właściwości pola magnetycznego w obrębie obserwowanego obiektu. Cały cykl przeprowadzonej rejestracji od wykrycia rozbłysku przez Swift do jego badań za pomocą RINGO odbył się całkowicie automatycznie w czasie mniejszym od 3 minut i zupełnie bez udziału człowieka.

Obserwacje takie są istotne dla badań procesów fizycznych zachodzących podczas rozbłysków gamma. W przyszłości mogą być też rozciągnięte na inne gwałtowne zjawiska zachodzące we Wszechświecie.

Źródło: NASA

Comments are closed.