Przygotowania do lotu Solar Dynamics Observatory

0

Na wtorek, 9-go lutego zaplanowano start rakiety nośnej Atlas V z satelitą SDO (Solar Dynamics Observatory), pierwszym z nowego programu NASA “Living with a Star (LWS)” i przeznaczonym do badania zjawisk zachodzących na Słońcu i kształtujących tzw. pogodę kosmiczną. Do wystrzelenia dojdzie na przylądku Canaveral z kompleksu startowego numer 41.

Do podstawowych celów naukowych misji SDO zaliczają się: zebranie nowych informacji na temat przebiegu cyklu słonecznego; wykonanie badań roli pola magnetycznego w przenoszeniu energii do atmosfery Słońca i jej warstw; wykonanie badań zmian w zewnętrznych rejonach Słońca w skali od sekund do lat; oraz wykonanie monitoringu poziomu emisji promieniowania słonecznego (w tym EUV i UV) i jego zmian w czasie. Obserwatorium pozwoli na polepszenie wyników uzyskanych za pomocą aktualnie funkcjonujących satelitów SOHO i TRACE.

Przygotowana konfiguracja rakiety nośnej Atlas to najczęściej wykorzystywana wersja 401, która wykorzystuje czterometrową osłonę ładunku i nie posiada rakiet pomocniczych na paliwo stałe. Atlas V bazuje na silniku RD-180 wywodzącym się z konstrukcji rosyjskich – wykorzystuje mieszankę paliwa RP-1 (nafty) oraz ciekłego tlenu (LOX). Górny stopień wyposażony jest w sprawdzony silnik RL-10A Centaur bazujący na paliwach kriogenicznych – ciekłym wodorze (LH2) i ciekłym tlenie (LOX). Stopnie są ze sobą połączone za pośrednictwem adapterów ISA (interstage adapter).

Rollout rakiety na wyrzutnię LC-41 został zaplanowany na poniedziałek, 8-go lutego na godzinę 14:00 CET, pod warunkiem, że start wahadłowca kosmicznego STS-130 odbędzie się w niedzielę. Okno startowe otwiera się dziewiątego lutego o godzinie 16:30 CET i pozostanie otwarte przez godzinę. Kolejne otwiera się dzień później o godzinie 16:26 CET i również trwa godzinę. Niestety obecnie wiadomo już, że do startu na pewno nie dojdzie w pierwszym wyznaczonym terminie, ponieważ zaplanowany start wahadłowca nie odbył się. Oznacza to, że do lotu Atlasa może dojść najwcześniej w środę.

Transmisję ze startu będzie można obejrzeć między innymi na stronie ULA. Na tej samej stronie można również znaleźć Press Kit misji.

Źródło: NASA/ULA

Plakat misji SDO, credits: United Launch Alliance

Comments are closed.