HR 8799 okiem teleskopu Spitzer’a

0

Pomiary gwiazdy HR 8799 wykonane przez kosmiczny teleskop Spitzera ujawniły, że otacza ją duża otoczka pyłowa. Jej obecność można wytłumaczyć zakładając, że planety występujące wokół tej gwiazdy miały niestabilne orbity i zaburzały trajektorie małych ciał kometarnych, a te zderzając się ze sobą wytwarzały bardzo duże ilości pyłu zarejestrowane przez detektory teleskopu.

HR 8799 jest obok Fomalhauta jedną z dwóch pierwszych gwiazd, wokół których udało się bezpośrednio uzyskać obraz planet. Zostały one sfotografowane za pomocą teleskopów Kecka i Gemini na Hawajach w listopadzie 2008 roku. Masy tych trzech planet są szacowane na około 10 mas Jowisza.

Dysk wokół gwiazdy Fomalhaut był obrazowany zarówno przez Teleskop Spitzer’a jak i Hubble’a, ale HR 8799 znajduje się niemal pięciokrotnie dalej, dlatego też nie było pełności, czy Spitzer jest w stanie zaobserwować jej dysk. Jak się okazało, zadanie to jest wykonalne.

Przeprowadzone obserwacje wykazały, że dysk wokół gwiazdy jest otoczony przez rozległy obłok drobnego pyłu, którego obecność nie była spodziewana. Chmura taka musiała powstać podczas zderzeń ciał przypominających obiekty z zewnętrznych rejonów Układu Słonecznego, czyli tzw. Pasa Kuipera. Przyczyną tak częstych zderzeń mogła być migracja trzech masywnych planet przed osiągnięciem przez nie stabilnych orbit wokół swojej gwiazdy. Obserwacje dysku i planet po raz pierwszy pozwoliły na bezpośrednie połączenie śladów ewolucji dysku pyłowego z planetami.

W Układzie Słonecznym w przeszłości też zachodziła migracja Jowisza i Saturna. Zaburzyło to orbity wielu komet, wywołując fazę intensywnego bombardowania planet wewnętrznych. Przypuszcza się, że właśnie dzięki temu zjawisku na Ziemi mogła znaleźć się duża ilość wody pochodzenia kometarnego.

Źródło: Oficjalna strona teleskopu Spitzer

Comments are closed.