20 lat ‘Małej Błękitnej Kropki’

0

Jednym z najważniejszych dziedzictw programu Apollo jest fotografia Ziemi z orbity wokółksiężycowej. Innym zdjęciem, które całkowicie zmieniło nasze postrzeganie planety, jest niesamowity portret Układu Słonecznego wykonany przez sondę Voyager 1.

W tym miesiącu minęła 20 rocznica pożegnalnego zdjęcia sondy Voyager 1. Zostało wykonane z odległości 6 miliardów kilometrów od Ziemi (to tylko 5,5 godziny świetlnej). Na mozaice układu słonecznego widnieją: Wenus, Ziemia, Jowisz, Saturn, Uran i Neptun.

Cady Hansen, która pracowała w Jet Propulsion Laboratory podczas zrobienia zdjęć wspomina: “Ogromne wrażenie wywarło na mnie, jak bardzo niezwykła jest Ziemia, zanurzona w świetle Słońca.”

Obraz planety zainspirował również legendarnego naukowca i popularyzatora astronomii Carla Sagana do napisania książki “Mała Błękitna Kropka” (polskie tłumaczenie zostało wydane w latach 90-tych w serii Prószyńskiego i Spółki pt.: “Na ścieżkach nauki”).

Voyager 1 po 20 latach nadal znajduje się w strefie wpływów naszej gwiazdy. Wciąż przesyła sygnały na Ziemię. Astrofizycy oczekują, iż w ciągu paru lat Voyager powinien znaleźć się w przestrzeni międzygwiezdnej.

Zdjęcie w większej rozdzielczości dostępne jest na stronach JPL

Źródło: Space-Travel.com

Comments are closed.