16.02.2010 – spotkanie z greckimi firmami

0

W dniu 16 lutego 2010 roku w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli z polskiego i greckiego sektora kosmicznego. Celem spotkania było nawiązanie kontaktów pomiędzy firmami z tych dwóch krajów. Przedstawiciel Kosmonauty i Studenckiego Koła Astronautycznego wybrał się na to spotkanie. Relację można przeczytać w głównej części artykułu.

Grecja to kraj, który od 2005 roku jest członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej. Składka tego kraju – w porównaniu z innymi krajami – wydaje się być bardzo mała (11,4 mln euro), jest jednak kilkukrotnie większa od polskiej składki na program PECS. W Grecji istnieje już kilka firm z sektora przemysłu kosmicznego – wśród nich można znaleźć i takie, które z zainteresowaniem spoglądają na Polskę. Dlatego też Enterprise Europe Network przy Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości zorganizowało spotkanie z udziałem firm krajowych i greckich.

Przedstawiciel Kosmonauty i Studenckiego Koła Astronautycznego (Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa przy Politechnice Warszawskiej) udał się na to wydarzenie, mając wcześniej zarezerwowane spotkania z pracownikami trzech greckich firm. Naszym celem było zaprezentowanie Kosmonauty oraz SKA, zapoznanie się z greckim sektorem kosmicznym a także ogólne plany na przyszłość.

Oto, czego dowiedzieliśmy się o greckim sektorze kosmicznym:

  • W Grecji znajdują się firmy związane z obserwacjami Ziemi oraz teledetekcją – między innymi przedstawiciele tych firm odwiedzili Polskę.
  • Wśród greckich są takie, które są zainteresowane sprzedażą swoich produktów w Polsce (systemy monitorujące pożary lasów, detekcja trzęsień ziemi itp). Są też takie firmy, których celem jest wejście na polski rynek poprzez stworzenie przedstawicielstwa lub filii. Jest to sygnał, że nasz kraj jest widziany jako potencjalne miejsce rozwoju dla firm zagranicznych – także w sektorze kosmicznym.
  • W dniach 12-14 maja 2010 odbędzie się w stolicy Grecji konferencja Athens 2010 Space Days. Konferencja jest o tyle ciekawa, że będzie można uczestniczyć w spotkaniach z firmami na zasadach podobnych jak w Warszawie. (O tym wydarzeniu napiszemy niebawem więcej informacji)

Od naszego przedstawiciela Grecy mogli dowiedzieć się następujących rzeczy:

  • Przede wszystkim czym jest serwis Kosmonauta oraz jak aktywni są studenci z SKA . Pomysł polskiego portalu informującego o wydarzeniach związanych z astronautyką – także od strony komercyjnej – został uznany za bardzo dobry.
  • Środowiska astronautyczne w Polsce są bardzo zainteresowane rozpoczęciem współpracy z greckim przemysłem w dziedzinie technik kosmicznych na wielu płaszczyznach.
  • Kilku przedstawicieli greckich firm pytało, czemu (pomimo relatywnej bliskości geograficznej) Polska nie współpracuje ściśle z Rosją i Ukrainą (oba kraje mają rozbudowany przemysł kosmiczny o dużym doświadczeniu). Aby to wyjaśnić, trzeba było przedstawić pewne kwestie związane z następstwami zamieszania z początku lat 90-tych (upadek ZSRR, stosunki dyplomatyczne pomiędzy naszym krajem a innymi, wreszcie problem nakładów na badania itp itp). Dlatego polskie działania zwróciły się raczej w kierunku zachodu, gdzie rozwój technologii oraz jej zastosowania są szeroko wspierane i dotowane przez państwa.

Spotkanie z firmami greckimi można zaliczyć do bardzo udanych. Czy polskie firmy wykorzystają szansę nawiązania współpracy z tym południowoeuropejskim krajem? Czas pokaże. Miejmy nadzieję, że kolejne podobne spotkania odbędą się już niebawem.

Comments are closed.