Komercyjne pojazdy firm Boeing i Sierra Nevada

0

Pojawiły się pierwsze grafiki ukazujące koncepcje komercyjnych statków załogowych amerykańskich firm Boeing (w kooperacji z Bigelow Aerospace) i Sierra Nevada. Na przestrzeni kilku najbliższych lat oba pojazdy mogą zostać zbudowane oraz przetestowane, a następnie rozpocząć regularną komercyjną usługę dostarczania ludzi na niską orbitę wokółziemską (LEO), na której znajduje się Międzynarodowa Stacja Kosmiczna.

1 i 2 lutego 2010 roku administrator NASA Charles Bolden ogłosił dramatyczną zmianę kierunku rozwoju amerykańskiej astronautyki (nie tylko załogowej). Przede wszystkim zadecydowano o anulowaniu programu Constellation (problemy finansowe oraz techniczne) a zadecydowano o zwróceniu się do prywatnych firm z prośbą o zbudowanie załogowych statków kosmicznych. Te statki powinny dostarczać załogę już za kilka lat (około 2014 roku) – wcześniej niż realne daty wprowadzenia statku Orion do służby (okolice roku 2017). W międzyczasie prowadzony by był szeroko zakrojony program rozwoju różnych technologii, które mogłyby zostać wykorzystane do eksploracji Układu Słonecznego (niebawem na serwisie kosmonauta pojawi się artykuł na ten temat).

Dwie z firm, które otrzymały już kontrakty na prace związane z komercyjnymi systamami załogwymi to Boeing/Bigelow Aerospace i Sierra Nevada. Kilkanaście godzin po obwieszczeniu nowego kierunku rozwoju NASA pojawiły się pierwsze grafiki ukazujące koncepcje obu firm. Boeing/Bigelow Aerospace proponuje kapsułę a Sierra Nevada mini-wahadłowiec. Oba statki byłyby przystosowane do lotów na niską orbitę wokółziemską (LEO).

Propozycja firmy Sierra Nevada – mini-wahadłowiec Dream Chaser – został ukazany w trakcie dokowania do ISS w dostępnej grafice. Warto tu dodać, że prace nad Dream Chaserem trwają już kilka lat. Prace zostały rozpoczęte w 2004 roku przez firmę SpaceDev, która w grudniu 2008 roku została przejęta przez Sierra Nevada. Rakietą dla tego mini-wahadłowca prawdopodobnie będzie Atlas V w konfiguracji 431.

Jest bardzo prawdopodobne, że w ciągu najbliższych tygodni lub miesięcy poznamy inne propozycje związane z załogową i komercyjną astronautyką.

Źródła informacji:
http://www.flightglobal.com/blogs/hyperbola/2010/02/pictures-boeingbigelow-aerospa.html

http://www.flightglobal.com/blogs/hyperbola/2010/02/picture-dreamchaser-docks-with.html

Mini-wahadłowiec Dream Chaser firmy Sierra Nevada / Credits -  Sierra Nevada

Comments are closed.