Hubble obserwuje zderzenie dwóch planetoid!

0

Teleskop Hubble obserwuje wyjątkowy ślad, który jest prawdopodobnie wynikiem zderzenia dwóch planetoid. Miejsce – nasz Układ Słoneczny, pas planetoid. Obiekty – dwie małe planetoidy, rozmiarów rzędu stu kilkudziesięciu metrów. Wytworzony ślad ma niesamowity kształt, który początkowo uznano za kometę. Czegoś takiego nigdy wcześniej nie obserwowano!

6 stycznia 2010 LINEAR (Lincoln Near-Earth Asteroid Research program) zaobserwował niezwykły ślad, który pierwotnie zinterpretowano jako kometę. Obiekt otrzymał oznaczenie P/2010 A2 i wyglądał na tyle niezwykle, że zdecydowano się użyć teleskopu Hubble do wykonania zdjęcia. Obrazy z HST są jeszcze bardziej zaskakujące – jest możliwe, że niezwykły ślad P/2010 A2 jest wynikiem zderzenia dwóch małych planetoid z prędkością około 5 km/s!

Ślad za obiektami jest prawdopodobniej złożony z pyłu i drobnych odłamków skalnych. Odróżnia go zatem w sposób znaczący od komet, gdzie materiał wyrzucany z aktywnego jądra charakteryzuje się również dużą zawartością gazu. W momencie wykonania obserwacji przez teleskop HST obiekty znajdowały się około 140 mln km od Ziemi. Można założyć, że obserwacje P/2010 A2 będą kontynuowane.

Źródła informacji:
http://www.space.com/scienceastronomy/asteroid-collision-hubble-100202.html

oraz
http://hubblesite.org/newscenter/archive/releases/2010/07/image/a/

{module [346]}

Comments are closed.