Wirtualna wycieczka po Terra Sirenum

0

Niedawno mieliśmy okazję podziwiać wirtualne krajobrazy marsjańskie zaprezentowane przez Douga Ellisona. Witamy ponownie na Marsie tym razem zapraszamy na lot ponad fragmentem obszaru Terra Sirenum.

Korzystając z niedawno opublikowanych map wysokościowych tzw. Digital Terrain Models (DTM) (czasami nazywanych także Digital Elevation Model (DEM)) tego obszaru, jak również wcześniejszych zdjęć wysokiej rozdzielczości wykonanych kamerą HiRISE znajdującą się na pokładzie sondy Mars Reconnaissance Orbiter (MRO), udało się zrekonstruować wirtualny obraz  fragmentu Terra Sirenum. Jest to obszar znajdujący się na południowej półkuli Marsa rozciągający się w najszerszym miejscu na odległość 3900km. Terra Sirenum charakteryzuje się sporą ilością kraterów, jednym z bardziej charakterystycznych jest prawie 300km krater powstały 3 mld lat temu nazwany Newton. Inną ciekawostką jest fakt występowania żlebów, których występowanie mogło być spowodowane działalnością płynącej wody. Wystepowanie żlebów zostało także zaobserwowane w kraterze Newtona. W Terra Sirenum znaleziono także krzemiany pakietowe i chlorki.

Wybrany obszar do wizualizacji znajduje się na północ od krateru Newtona. Analiza zdjęć sugeruje występowanie przypuszczalnych osadów solnych. Na mapce poniżej znajduje się lokalizacja tego ciekawego miejsca.

Mapa wysokościowa i zdjęcia HiRISE zostały zaimportowane do programu Blender w którym to powstała ostateczna animacja i rendering

{youtube}QnLqWkZIBIY{/youtube}
Animacja przelotu nad fragmentem obszaru Terra Sirenum. Zdjęcia i mapa wysokościowa.
Credits: NASA/JPL/University of Arizona.
Przygotowanie i ostateczny rendering

Credits: Krzysztof Kajda

W renderingu wykorzystano mapę wysokościową oraz zdjęcie.

Pomniejszone zdjęcie obszaru sfotografowanego przez kamerę HiRISE. Credits: NASA/JPL/University of Arizona

Comments are closed.