SpaceX – przygotowania do lotu Falcona 9

0

Korporacja Space Exploration Technologies, znana pod nazwą SpaceX, planuje obecnie lot inauguracyjny swojej rakiety Falcon 9 na luty bądź marzec tego roku. Najprawdopodobniej firma ta będzie w najbliższej przyszłości odgrywała ważną rolę w zaopatrywaniu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

W chwili obecnej pierwszy stopień Falcona 9 jest już w hangarze SpaceX przy stanowisku startowym LC-40, które zostało przekazane firmie na potrzeby realizacji programu COTS i kontraktu CRS. Wszystkie 9 silników pierwszego stopnia typu Merlin 1C przeszły 2 testy jesienią ubiegłego roku (o czym pisaliśmy w tym artykule).

Z kolei drugi stopień znajduje się wciąż w bazie testowej firmy w Teksasie gdzie przechodzi ostatnie testy kwalifikacyjne. Wkrótce zostanie wysłany także na Cape Canaveral, na Florydę.

Dokładnie rok temu rakieta Falcon 9 została złożona i postawiona do pozycji pionowej na stanowisku Launch Complex 40. Przetestowano wtedy cały wymagany osprzęt do przeprowadzenia tej operacji. Następnie z powrotem rozebrano rakietę i wysłano na testy do Teksasu. Początkowo planowano lot inaugarycjny na lato 2009 roku, przesunięto go jednak na początek roku 2010.

Po locie inauguracyjnym planowane są 3 loty demonstracyjne COTS, w trakcie drugiego i trzeciego przewiduje się przeprowadzić odpowiednio manewr podejścia do stacji ISS oraz dokowanie. Jeżeli loty zakończą się sukcesem SpaceX zacznie realizować loty cargo na ISS w ramach kontraktu CRS – czyli dostarczeniu blisko 20 ton towarów w dwunastu lotach statku Dragon.

Dodatkowo oprócz działań związanych z przygotowaniami do lotu pierwszej rakiety Falcon 9, SpaceX przeprowadziła jakiś czas temu pierwsze treningi grupy astronautów i odpowiedniego personelu z NASA w operacjach związanych z kapsułą Dragon w ich bazie w Hawthorne, w Kalifornii. Październikowe treningi skupiały się na symulacji interakcji ze statkiem w momencie gdy będzie on podchodził i dokował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W zajęciach tych uczestniczyli m.in Tracy Caldwell Dyson, Shannon Walker i Douglas Wheelock, którzy będą obecni na stacji w momencie pierwszych lotów kapsuły Dragon na stację ISS (będą członkami Ekspedycji 23 i 24).

Źródło informacji: floridatoday.com

Na bieżąco komentujemy sprawy związane z SpaceX w osobnym wątku na forum astro4u.net

Comments are closed.