Styczeń 2010 – rosnąca aktywność słoneczna

0

W grudniu pisaliśmy, że Słońce może się wreszcie budzić z okresu minimum aktywności. Pod koniec stycznia możemy napisać – coś się zaczyna dziać. Obserwatorzy donoszą o większej ilości plam słonecznych. Ponadto, zarejestrowano rozbłysk słoneczny większy niż wszystkie inne na przestrzeni ostatnich dwóch lat!

Od kilku lat obserwujemy przedłużające się minimum aktywności słonecznej. W kwietniu 2009 roku wspominaliśmy o kolejnych dniach i tygodniach, w trakcie których nie zanotowano żadnej plamy słonecznej. W maju 2009 roku pisaliśmy o nowej prognozie na 24. cykl aktywności słonecznej, które obecnie przewidywane jest nawet na połowę roku 2013. Od tego czasu – aż do czwartego kwartału 2009 roku – aktywność się zasadniczo nie zmieniła. Pod koniec roku natomiast obserwatorzy zaczęli raportować rosnącą ilośc plam słonecznych. Grudzień okazał się być najbardziej aktywnym miesiącem w całym roku. Zanotowano również kilka rozbłysków słonecznych klasy C. Rok 2009 skończył się z wartością 71% dni bez plam słonecznych – jedynie w 1913 roku zanotowano więcej dni bez plam.

Styczeń 2010 jest zupełnie inny od poprzednich miesięcy. Zanotowano jedynie 2 dni bez plam słonecznych!  Zanotowana wartość liczby Wolffa jest najwyższa od czterech lat. Poniższe obrazy prezentują Słońce na przestrzeni stycznia 2010.

Ponadto, 17 stycznia uwolnił się rozbłysk klasy M – największy od dwóch lat. Wskutek tego, 20 stycznia obserwatorzy z arktycznych oraz antarktycznych regionów mogli zobaczyć stosunkowo rozbudowane zorze polarne. Poniższy krótki film, wykonany ze zdjęć przesłanych przez sondę STEREO Behind, pokazuje rozbłysk z 17 stycznia.

{youtube}q5CxB9O-fqc{/youtube}
Rozbłysk klasy M – 17 stycznia 2010 / Credits – STEREO, NASA

Wiele zatem wskazuje na to, że aktywność słoneczna rośnie. Warto więc samemu spróbować spojrzeć na Slońce.

Porady i wskazówki dotyczące bezpiecznych obserwacji naszej Dziennej Gwiazdy można znaleźć pod tymi dwoma adresami:
http://astro4u.net/yabbse/index.php/topic,10079.0.html
(forum A4U)
http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=17070
(forum A-F)

Słońce - 12 stycznia 2010 / Credits - SOHO, NASA, ESA

Słońce - 15 stycznia 2010 / Credits - SOHO, NASA, ESA

Słońce - 24 stycznia 2010 / Credits - SOHO, NASA, ESA

Comments are closed.