Misja Balonu – Aktualności

0

Nieco ponad miesiąc temu wspominaliśmy o początku prac nad amatorską misją balonu stratosferycznego. Od tego czasu prace nad projektem wyraźnie przyśpieszyły. W części głównej artykułu prezentujemy najnowsze ustalenia.

Wraz z nowym rokiem dyskusje, propozycje, wyniki testów oraz ustalenia zaczęto prowadzić w dedykowanym dziale Polskiego Forum Astronautycznego. Dzięki temu zmniejszone zostało ryzyko przeoczenia ważnej informacji czy też zamieszania. Pojawiły się również nowe osoby, które chcą wziąć udział w tym projekcie.

Oto najnowsze wieści z tego projektu:

  • Trwa głosowanie na nazwę misji balonowej – propozycji jest aż jedenaście. Głosowanie trwać będzie do 25 stycznia.
  • Wybrano skarbnika projektu – trwają wstępne deklaracje wsparcia finansowego pierwszej misji. Do 25 stycznia każdy zainteresowany darczyńca może wstępnie zadeklarować chęć wsparcia projektu. Warto tu zaznaczyć, że projekt jest społeczny – nie ma żadnego ‘tytularnego’ sponsora i opiera się na zainteresowaniu amatorów.
  • Trwają ustalenia co do sprzętu podstawowego – testy aparatu są już na ukończeniu, dokonywana jest selekcja pozostałych komponentów (tracker gps/gsm, balon, konstrukcja gondoli, spadochron itp). Pojawiło się także kilka projektów konstrukcji gondoli.
  • Do zestawu sprzętu dołączono eksperyment SECE, którego celem jest określenie efektywności funkcjonowania ogniw monokrystalicznych do potencjalnego wykorzystania jako stabilnego źródła zasilania dla misji stratosferycznych.

Projekt wciąż znajduje się w fazie wstępnej – ale widoczne są już pierwsze pozytywne rezultaty prac. Wciąż każda zainteresowana osoba może dołączyć do tego projektu – zapraszamy!

Link do działu dedykowanego projektom amatorskim:
http://www.astronautyka.org/index.php/board,2.0.html

Comments are closed.