Virgin Galactic prezentuje SpaceShipTwo

0

Dzisiejszego wieczoru wraz z nastaniem ciemności w słynnym miejscu związanym z awiacją oraz lotami poza amosferę – czyli w Mojave Air and Spaceport zaprezentowany zostanie światu statek, który już za kilkanaście miesięcy zabierze pierwszych “kosmicznych turystów” na lot ich życia. Budowę SpaceShipTwo prowadzono w niesamowitej dyskrecji od 2007 roku.

Prezentacji dokonają Sir Richard Branson – założyciel Virgin Galactic oraz Burt Rutan – legendarny projektant maszyn latających, którego SpaceShipOne w 2004 zgarnął główną nagrodę w wysokości 10 mln$ w konkursie Ansari X Prize. Maszyna SpaceShipTwo, która będzie zabierała na pokład sześciu pasażerów wraz z dwoma pilotami rozpocznie loty testowe już w przyszłym roku. Po zdobyciu wymaganych licencji rozpoczną się pierwsze komercyjne loty. Bilet na tę kosmiczną przejażdżkę kosztuje obecnie 200 tysięcy dolarów.

Dzisiejsza konferencja z udziałem Bransona i Rutana podczas której panowie opowiedzą trochę o ich dotychczasowych działaniach spotka się z ważnym krokiem milowym – oficjalnym zaprezentowaniem SpaceShipTwo. Sceną tych wydarzeń będzie miejsce na pustyni Mojave gdzie mieści się baza firmy budującej te kosmiczne samoloty – Scaled Composites. Zjedzie się masa osób, w tym pierwsi klienci – tudzież przyszli kosmiczni turyści, oraz gubernatorzy stanów Kalifornia i Nowy Meksyk – Arnold Schwarzenegger i Bill Richardson.

SpaceShipTwo będzie pierwszym prywatnym, komercyjnym środkiem transportu ludzi, który zabierze ich w 2.5 godzinną podróż w kumulacji której znajdą się na ponad 5 minut w stanie nieważkości. Duża ilość charakterystycznych okien będzie zapewniała ekscytujące widoki na Ziemię oraz bezkres kosmosu, a emocje towarzyszące tym chwilom sprawią, iż pasażerowie nie zapomną tej przygody przez bardzo długi czas.

SpaceShipTwo będzie wynoszony za pomocą innej futurystycznie wyglądającej maszyny – WhiteKnightTwo, której prezentacja odbyła się już jakiś czas temu. Podwieszony do tego czterosilnikowego statku-matki SST będzie zwalniany na wysokości 16 kilometrów gdzie włączy swój rakietowy, hybrydowy silnik i rozpocznie lot ponad umowną granicę między atmosferą ziemską, a kosmosem, tj 100 kilometrów. U szczytu tego lotu suborbitalnego rozpocznie się charakterystyczny manewr z obróceniem skrzydeł (autorstwa Rutana), który pozwoli na wyhamowanie prędkości i gładkie wejście w atmosferę. Następnie lotem szybowcowym doleci nad lotnisko gdzie wyląduje jak klasyczny samolot.

Kiedy Burt Rutan wygrał X Prize w 2004 roku, Branson na czele Virgin Galactic ogłosił plany stworzenia floty statków oraz wybudowania pierwszego portu kosmicznego dla cywili w Nowym Meksyku (oraz na pustyni Mojave w Kaliforni). Jeżeli loty testowe zakończą się sukcesem oraz zostaną zdobyte odpowiednie pozwolenia to pierwsze komercyjne loty odbędą się w połowie 2011 roku. Wiadomo już, że podczas dzisiejszej gali pierwszy SST zostanie nazwany “Enterprise”.

Źródło informacji – strona VirginGalactic oraz PFA.

Comments are closed.