STS-130: Wahadłowiec Endeavour już w VAB!

0

Parę godzin temu zakończył się transport najmłodszego przedstawiciela z rodziny wahadłowców – Endeavour, do hangaru VAB, gdzie rozpocznie się teraz proces łączenia ze zbiornikiem zewnętrznym paliwa ET (Externall Tank) oraz zestawem boosterow SRB (Solid Rocket Booster). Jak do tej pory w procesie przygotowawczym do misji STS-130, która ma wystartować 7-go lutego, nie natrafiono na większe problemy.

Prom został umieszczony na transporterze OTS (Orbiter Transporter System) w czwartek, po operacjach ważenia oraz pomiaru środka ciężkości (Center of Gravity). Krótka, kilkudziesięciominutowa podróż z hangaru OPF-2 (Orbiter Processing Facility) do budynku VAB (Vehicle Assembly Building) rozpoczęła się dzisiaj, parę chwil po 19:00 CET. Poniżej prezentujemy poklatkowy skrót dzisiejszej podróży wahadłowca:

{youtube}q7QwZgbUyn0{/youtube}
Credits:
Youtube / Ronsmytheiii

Przygotowania do połączenia orbitera ze zbiornikiem ET-134 oraz zestawem boosterow trwają od chwili przybycia maszyny do budynku VAB. Wahadłowiec zostanie teraz podniesiony za pomocą specjalnego dźwigu do pozycji pionowej, wtedy zostaną wykonane fotografie poszyciaThermal Protection System, które posłużą później do porównania (na wypadek takiej potrzeby) ze zdjęciami wykonanymi na stanowisku startowym czy już na orbicie.

Endeavour po odpowiednich testach i połączeniu ze zbiornikiem paliwa i dopalaczami zostanie przetransportowany na stanowisko startowe LC-39A. Obecnie operację planuje się przeprowadzić 6-go stycznia.

Źródło: NASAspaceflight.com

Comments are closed.