Rozkład lotów orbitalnych na grudzień

0

Do końca roku zaplanowanych jest wystrzelenie 7 rakiet na orbitę okołoziemską. W przestrzeń kosmiczną uda się między innymi Sojuz TMA-17 wraz z trzyosobową międzynarodową załogą.

Już jutro zaplanowany jest lot Ariane-5GS. Satelita Helios-2B zostanie umieszczony na orbicie o parametrach 680×680 km i inklinacji 98,2 stopni.

9 grudnia z kosmodromu Jiuquan ma zostać wystrzelona rakieta z serii CZ-2. Na niską orbitę okołoziemską ma zostać wyniesiony satelita teledetekcyjny z serii Yaogan-7.

11 grudnia z kosmodromu Vandenberg poleci rakieta Delta-2. Na orbitę o parametrach 523×523 km i inklinacji 97,4 stopnia zostanie wprowadzony satelita WISE (Wide-field Infrared Survey Explorer)

Między 10-tym a 20-tym grudnia z Chin wystrzelona ma być również rakieta nośna CZ-2C. Ładunkiem jest studencki mikrosatelita  radioamatorski Xiwang-1. Docelowo ma zostać umieszczony na orbicie 1200×1200 km oraz inklinacji 100,5 stopni.

Na 14 grudnia z Bajkonuru zaplanowany jest lot Protona-M/DM-2. Na pokładzie rakiety nośnej znajdą się trzy satelity z serii Uragan-M będące częścią systemu nawigacji satelitarnej GLONASS. Po satelizacji zostaną oznaczone jako Kosmos 2456-2458.

Pozostałe dwa loty również odbędą się z Bajkonuru. 20 grudnia poleci Sojuz-FG z trzyosobową załogą na pokładzie Sojuza TMA-17. Załoga: Oleg Kotow, Soichi Noguchi oraz Timothy Creamer dołączą do przebywających na pokładzie ISS: Maksima Surajewa i Jeffa Williamsa. Razem będą stanowili 22 stałą załogę ISS.

Ostatnim startem w roku będzie lot Protona-M/Briz-M. Na orbitę geostacjonarną nad 102,8 stopnia zachodniego zostanie wprowadzony satelita komunikacyjny DirecTV-12.

Wizualizacja XW-1 (CNSA)

Wizualizacja satelity z serii  Uragan (credits NPO PM)

Podstawowa załoga Sojuza TMA-17 (NASA)

Wizualizacja satelity DirecTV (Credits:  Boeing)

Comments are closed.