Przyszłe losy NASA – dementi Białego Domu

0

Świat astronautyki zelektryzowała wczorajsza, nieoficjalna wiadomość o podjęciu przez Prezydenta Obamę decyzji dotyczącej przyszłości amerykańskiego programu kosmicznego. Jak pisaliśmy wynikało z niej, iż NASA skupi się na budowie nowej, ciężkiej rakiety nośnej zdolnej do wynoszenia ludzi w kosmos w założeniach podobnej nieco do planów tzw. Aresa V-Lite, choć nie sprecyzowano o jakie konkretnie rozwiązania chodzi. Z dniem dzisiejszym jednak entuzjazm towarzyszący tej wiadomości został przez Biały Dom znacznie przygaszony.

Jak donosi portal SpaceflightNow.com oficjalne stanowisko Białego Domu w tej sprawie pozostaje niezmienione – żadna decyzja dotycząca przyszłości NASA jeszcze nie zapadła, a ostatnie rewelacje mają jedynie charakter spekulacji. Do spotkania Boldena z Prezydentem doszło, ale miało ono charakter jedynie informacyjny.

“NASA and White House officials claim such reports are mere speculation, but they are providing no information on when a decision could be announced. The administration will file its fiscal year 2011 budget request in February.”

Oznaczać to może, że decyzja Prezydenta nie została jeszcze podjęta, lub, że ma pozostać w sferze domysłów do czasu złożenia projektu budżetu w lutym przyszłego roku, kiedy to – prawdopodobnie – zostanie ogłoszona. Nadal nie wiadomo zatem w jakim kształcie NASA będzie funkcjonować w przyszłości – wiele zależy jednak od raportu komisji Augustine’a, który nie był zbyt pochlebny dla bieżacego kierunku rozwoju agencji. Trzeba też zaznaczyć, że część kongresmanów – zwłaszcza pochodzących ze stanów, które najwięcej zyskują na programie kosmicznym – uważa go za mało odkrywczy i niepotrzebny. Ich agendą jest lobbowanie na rzecz firm, które są zależne od istniejącego programu wahadłowców – Constellation w obecnej postaci, wykorzystując wiele istniejących technologii wahadłowca jest dla nich bardzo opłacalny.

Niezależnie od decyzji – w tej chwili los programu Constellation pozostaje nieznany.

Źródło: SpaceflightNow.com

Comments are closed.