Ludzkie ślady na Księżycu – Apollo 17 okiem LRO

0

Należąca do NASA sonda LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter) wykonała zdjęcie przedstawiające rejon lądowania załogowej misji księżycowej – Apollo 17. Zdjęcie pochodzi już z niskiej, już tylko 50 kilometrowej orbity docelowej, co umożliwiło wydobycie znacznie większej ilości detali niż poprzednio – widoczny jest dolny stopień lądownika pozostawiony na powierzchni, miejsce gdzie ‘zaparkowano’ LRV (pojazd księżycowy), miejsce rozstawienia instrumentów ALSEP (Apollo Lunar Surface Experiment Package) a nawet… cień flagi pozostawionej na powierzchni Srebrnego Globu!

Obecna orbita LRO pozwala na wykonywanie zdjęć kamerą LROC (Lunar Reconnaissance Orbiter Camera) z dwukrotnie większą rozdzielczośćią niż było to możliwe poprzednio i wynoszącą obecnie około pół metra na pixel – jest to najdokładniejsze urządzenie tego typu, jakie kiedykolwiek obserwowało Księżyc.

Na zdjęciu wyraźnie widać również ślady astronautów, pozostawione tam w 1972 roku. Zdjęcie zostało zrobione gdy Słońce było na wysokości około 62 stopni względem horyzontu, co pomogło wydobyć szczegóły. Na zbliżeniu można wyraźnie zauważyć dolną część pojazdu LEM, która posłużyła jako platforma startowa dla górnego stopnia, mieszczącego kabinę dla astronautów – można nawet zauważyć elementy wysuwanych, pajęczych nóg amortyzujących lądownika.

Dla porównania zamieszczamy również zdjęcie przedstawiające tem moduł, pozostawiony w 1972 roku, tuż po tym jak załoga odleciała na spotkanie statku Apollo, noszącego nazwę “America”. Pochodzi ono z kamery umieszczonej na pojeździe księżycowym LRV.

Na zdjęciu przedstawiającym cały region lądowania można zauważyć również ślady biegnące na wschód, pozostawione przez księżycowy łazik, który służył załodze do przemieszczania się po powierzchni na większe odległości. Astronauci Jack Schmitt i Gene Cernan rozstawili tam eksperyment SEP (Surface Electrical Properties), którego nadajnik jest również oznaczony na zdjęciu tym skrótem. SEP posłużył do badania właściwości elektrycznych regolitu, co pozwoliłoby na weryfikację i odpowiednią kalibrację danych pochodzących z urządzeń radarowych i mikrofalowych. Jednym z rezultatów badań było odkrycie, że na Księżycu nie ma wody (i opinia te przetrwała aż do bieżącego roku).

Widoczny jest również zespół instrumentów ALSEP, który różnił się dla każdej misji.

Na zbliżeniu widoczny jest także pozostawiony radioizotopowy generator termoelektryczny (RTG), który zasilał urządzenia na powierzchni i wytwarzał około 70W energii elektrycznej, produkowanej poprzez konwersję energii cieplnej powstałej z rozpadu materiału promieniotwórczego opartego na Plutonie-238. Stacja centralna (Central station) umożliwiała również przesyłanie danych w obu kierunkach za pośrednictwem anteny.

Misja LRO wykona również zbliżenia innych miejsc lądowania pojazdów LEM, pochodzących z programu Apollo. Być może stanie się to już wkrótce.

Źródło (zawierające również dokładniejsze zdjęcia): Lunar Networks

Misja LRO jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.
Warto również odwiedzić wątek ‘Bliski Księżyc’ na Astro-Forum.

Region lądowania Apollo17, credits: NASA/GSFC/Arizona State University

Zbliżenie na rozstawione instrumenty ASLEP, credits: NASA/GSFC/Arizona State University Zdjęcie stacji centralnej wykonane na Księżycu, credits: NASA Pozostawiona na Księżycu, dolna część pojazdu LEM, credits: NASA

Comments are closed.