24.09.09 – woda na Księżycu

0

Dziś (24.09.09) NASA opublikuje ważne dane na temat wody na Księżycu. Są to potencjalnie bardzo przełomowe dane, zmieniające naszą wiedzę na temat Srebrnego Globu, związane z wieloma misjami oraz mające duże znaczenie dla przyszłych wypraw księżycowych – także załogowych.

Uaktualnienie – w części głównej artykułu prezentujemy wyniki oraz całe nagranie dzisiejszej konferencji.

Oto lista informacji, które jak na razie ‘wyciekły’ (stan przed godziną 20:00 CEST, poniżej znajduje się uaktualnienie):

 • Kilka dni temu pojawiły się plotki, że instrument NASA, zwany Mineralogy Mapper, umieszczony na pokładzie hinduskiej sondy księżycowej Chandrayaan-1, znalazł wodę na Srebrnym Globie. Wspominaliśmy o tym już w tym artykule.
 • Wyznaczono konferencję prasową 24.09.09 (czyli dziś) na godzinę 20:00 CEST w centrum NASA. NASA TV będzie transmitować wydarzenie.
 • Jednocześnie czasopismo naukowe Science utrzymuje embargo informacyjne na dane związane z tymi danymi aż do 20:00 CEST.
 • W międzyczasie okazało się, że wyniki pochodzą z kilku misji – Deep Impact/EPOXI, Cassini (ostatni przelot koło Ziemi i Księżyca – 18 sierpnia 1999 roku) oraz Chandrayaan-1.
 • Źródła informacji wydają się sugerować, że znaleziono wodę (lub przynajmniej wodór lub grupę -OH) w wielu miejscach, łącznie z tymi, które są wystawione na działanie promieni słonecznych.

A oto wyniki z dzisiejszej konferencji prasowej:

 • Na Księżycu znajduje się woda oraz grupa hydroksylowa -OH – najwięcej w obszarach podbiegunowych.
 • Cechą szczególną występowania wody jest fakt, że nie występuje ona jedynie w wiecznie zacienionych obszarach – znajduje się także w miejscach, które są nasłonecznione.
 • Woda lub grupa -OH występuje w wierzchniej warstwie księżycowego regolitu – do głębokości kilku milimetrów.
 • Źródłem wodoru może być wiatr słoneczny (składający się również z jonów wodoru), który osiada na powierzchni Księżyca.
 • Łączna ilość wody oceniana jest na kilkaset mililitrów na tonę materiału – przy czym rozkład jest nawet lokalnie niejednorodny.

Poniżej prezentujemy zapisy z dzisiejszej konferencji prasowej, opisujące rozkład wody na Księżycu:

{youtube}iPJyds4sfkA{/youtube}
Konferencja obwieszczająca odkrycie wody na Księżycu – część 1 / Credits – NASA TV

{youtube}pHFe0cG7LOU{/youtube}
Konferencja obwieszczająca odkrycie wody na Księżycu – część 2 / Credits – NASA TV

{youtube}04Z603U-ZSA{/youtube}
Konferencja obwieszczająca odkrycie wody na Księżycu – część 3 / Credits – NASA TV

{youtube}r5ypqo-mqFk{/youtube}
Konferencja obwieszczająca odkrycie wody na Księżycu – część 4 / Credits – NASA TV

{youtube}a2MnbwgkPyI{/youtube}
Konferencja obwieszczająca odkrycie wody na Księżycu – część 5 / Credits – NASA TV

Więcej informacji – wątek polskojęzyczny A4U.

Lokalny rozkład wody (kolor niebieski), powstały po uderzeniu małego meteorytu/komety w Księżyc, co miało miejsce w okresie ostatnich 100 mln lat / Credits - NASA TV

Potencjalny mechanizm interakcji grupy -OH na powierzchni Księżyca. Utrata następuje w trakcie księżycowego południa a odzyskanie w trakcie księżycowego wieczoru / Credits - NASA TV

Comments are closed.