Komisja Augustine: raport – podsumowanie już online

0

Opublikowano już raport – podsumowanie pracy komisji Augustine, powołanej przez nowego prezydenta USA w celu zbadania możliwości rozwoju amerykańskiej astronautyki załogowej w w najbliższych dekadach przy uwzględnieniu ograniczeń budżetowych. Raport zawiera analizę celów i możliwości ich osiągnięcia zarówno w przypadku utrzymania ograniczonego budżetu NASA na cele eksploracyjne, jak również w przypadku zwiększenia wydatków do poprzenio zakładanej wysokości (przed redukcjami). Raport nie jest ostatecznym dokumentem – jest jedynie podsumowaniem prac komisji Augustine.

W raporcie zawarte są informacje na temat różnych strategii zakończenia promu wahadłowców, stopnia zaangażowania NASA w użytkowanie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oraz następnych celów misji załogowych. Rozpatrywane są również alternatywne architektury (np rakiety DIRECT, ‘Nie Shuttle-C’ albo EELV).  Wszystko to przekłada się na możliwe scenariusze rozwoju, z których jedynie dwa wydają się być możliwe do zrealizowania (przy czym efekty tych prac byłyby widoczne dopiero w latach 30. XXI wieku, jeśli nie później!) przy proponowanych ograniczeniach budżetu NASA przez administrację nowego prezydenta USA.

W chwili obecnej zupełnie nie wiadomo jaka będzie decyzja administracji prezydenta oraz Kongresu i Senatu USA. Decyzja zapadnie prawdopodobnie w październiku.

Raport w formacie .pdf można ściągnąć z tego miejsca:
http://www.nasa.gov/offices/hsf/related_documents/summary_report.html

Comments are closed.