Kaguya – zderzenie z Księżycem

0

Wczoraj, około godziny 18:30 GMT sonda Kaguya zderzyła się z Księżycem na krawędzi widocznej tarczy Srebrnego Globu. Zderzenie nastąpiło w okolicy miejsca o współrzędnych selenograficznych 80°E i 64°S. Tym samym na orbicie wokółksiężycowej pozostał jeden działający satelita – Chandrayaan -1.

Sonda Kaguya jest, a raczej w chwili obecnej już była drugą japońską wyprawą automatyczną na Księżyc. Wcześniej, na początku lat 90. XX wieku sonda Hiten weszła na orbitę naszego naturalnego satelity. Hiten był pierwszą automatyczną wyprawą na Księżyc innego państwa niż USA czy ZSRR/Rosja. Kaguya była jednym z przykładów odradzającego się zainteresowania ludzkości Księżycem – po wielu wielu latach względnego ‘zaniedbania’ obserwujemy obecnie więcej prac, badań i wypraw kosmicznych związanych z naszym jedynym naturalnym satelitą. Wcześniej, prócz Hitena, w okolice Księżyca poleciały dwie amerykańskie sondy (w latach 90. – Clementine oraz Lunar Prospector) oraz europejska SMART-1.

Start satelity SELENE (Selenological and Engineering Explorer), zwanego również jako Kaguya nastąpił 14 września 2007. Satelita o masie prawie 3 ton zabrał ze sobą na orbitę księżycową dwóch pasażerów – subsatelity Okina i Ouna. Po prawie dwóch latach pracy w kosmosie, w trakcie których na Ziemię przesłano między innymi filmy wschodu Ziemi w standardzie HD, sonda zakończyła swą pracę uderzeniem w Księżyc. Miejsce zderzenia wybrano tak, aby obserwatoria astronomiczne z regionów Azji (w tym i Japonii) miały szansę dostrzec uderzenie oraz wyrzuconą materię z powierzchni Srebrnego Globu.

W marcu 2009 roku chiński orbiter Księżyca Chang’e 1 również zakończył swą misję zderzeniem z powierzchnią Srebrnego Globu. Natomiast na 17 czerwca 2009 planowany jest start amerykańskiej misji LRO – Lunar Reconnaissance Orbiter. LRO jest wyposażony w kamery o znacznie większej rozdzielczości, zdolnej sfotografować ze szczegółami miejsca lądowań załogowych z końca lat 60. i początku 70. Można założyć, że na 40 rocznicę pierwszego lądowania człowieka na Srebrnym Globie zobaczymy zdjęcia Bazy Spokoju!

{youtube}EkHuRRDshhg{/youtube}
Wschód i zachód Ziemi znad Księżyca, wykonane przez Kaguyę – wersja HD / Credits – JAXA

Dodatkowe linki:
http://www.newscientist.com/article/dn17271-japanese-probe-set-to-crash-into-moon.html
http://www.space.com/news/090610-kaguya-moon-impact.html
oraz fora A4U i A-F.

Comments are closed.