STS-125: start na żywo!

0

{jathumbnail off}Ten artykuł będzie stale uzupełniany w miarę postępu prac. Zapraszamy do relacji na żywo z pierwszej próby startu misji STS-125.  Start planowany jest na godzinę 20:01 CEST. Start będzie można zobaczyć na NASA TV. Dodatkowe informacje na temat sposobów odbierania NASA TV znajdują się na końcu tego artykułu.

Godzina 00:52 CEST (12.05.2009)
Wydarzył się drobny alarm na pokładzie promu Atlantis. Jeden z czujników wykrył wyższą temperaturę w ładowni. Alarm okazał się być fałszywy. W międzyczasie nawiązana została łączność z wahadłowcem na paśmie KU, OBSS przystąpił do pracy oraz załoga zaczęła się przygotowywać do końca prac w trakcie pierwszego dnia w kosmosie – Flight Day 1. O godzinie 03:01 CEST załoga uda się na sen. Flight Day 2 rozpocznie się osiem godzin później – o 11:01 CEST.

Godzina 21:20 CEST
Rozpoczęła się po-startowa konferencja prasowa. Krótkie komentarze – start udał się prawidłowo, pomimo drobnych problemów zaraz po starcie i potencjalnych problemów z pogodą (tuż przed startem). Zbiornik ET oraz rakiety SRB zachowały się nominalnie w trakcie lotu.

{youtube}ynkS80LV_L4{/youtube}
Start STS-125 / Credits – NASA TV

Godzina 20:51 CEST
Zakończył się manewr OMS-2. Atlantis wystartował na trajektorię suborbitalną o parametrach około 537,5 km x 53 km. Dzięki OMS-2 orbita zmienia się na orbitę eliptyczną o parametrach około 550 km x 201 km.

Godzina 20:29 CEST
Według pierwszych komentarzy start był bardzo czysty – nie zauważono żadnych odłamków ze zbiornika ET. Oczywiście, pełna analiza zostanie wykonana w ciągu kilku najbliższych dni, po których dopiero będzie wiadomo, czy jakiekolwiek kawałki pianki odpadły od zbiornika.


Atlantis ze zbiornikiem ET / Credits – NASA TV

Godzina 20:16 CEST
Atlantis jest już poza atmosferą – nastąpiło prawidłowe odłączenie rakiet na paliwo stałe SRB. Następnie, po wyłączeniu silników głównych wahadłowca nastąpiło odrzucenie głównego zbiornika paliwa ET. Zaczęła się misja STS-125 i Flight Day 1.

W trakcie startu nastąpiło uszkodzenie jednego z przetworników pomiarowych promu – podawał złe odczyty. Nie stanowiło to problemu dla startu, bowiem dane napływały także i z innych przetworników.

Za około 32 minuty nastąpi manewr OMS-2.

Godzina 20:02 CEST
START!

Godzina 19:55 CEST
O godzinie 19:52:56 wznowiono odliczanie.

Godzina 19:50 CEST
Nastąpiła seria GO/NO GO. Wszystkie stanowiska startowe są na GO, co oznacza, że o godzinie 20:01 i 56 sekund nastąpi próba startu!

Godzina 19:44 CEST
Pozostało jeszcze 8 minut we wbudowanym holdzie przy T-9 minut. Zaobserwowany wcześniej lód przy LH2 topi się – nie będzie problemem do startu. Nie ma obecnie żadnych innych problemów z wahadłowcem, infrastrukturą naziemną, operacjami, komunikacją itp itp.

Godzina 19:25 CEST
Trwa hold (przerwa w odliczaniu) na T-9 minut. Warunki pogodowe są wciąż sprzyjające – pomimo pojawiających się chmur w okolicach startu. Ponadto, w okolicach (ale nie bezpośrednim otoczeniu) KSC na Florydzie pojawił się jakiś pożar – który najprawdopodobniej nie będzie mieć wpływu na start i ewentualną procedurę awaryjnego powrotu RTLS.

Zespół Final Inspection Team skończył przed chwilą swoją pracę na wyrzutni startowej.

Godzina 18:55 CEST
T -20min mamy 10min przerwę w odliczaniu. Jest podejrzenie, że na przewodach LH2 pojawił się lód. Trwa sprawdzanie przez Final Inspection Team. Pogoda na lotnisku zapasowym w Moron (Hiszpania) poprawiła się na tyle, że nie stanowi przeszkody na wypadek konieczności awaryjnego lądowania.

Godzina 18:10 CEST
Mniej niż dwie godziny do startu. Przed chwilą usunięto z wnętrza promu wszystkie przedmioty nie biorące udziału w starcie (czyli np wspomagające przygotowania do startu). W tej chwili następuje zamknięcie włazu wahadłowca.

Godzina 17:40 CEST
Wszyscy astronauci są już na swoich fotelach wewnątrz wahadłowca. Do startu pozostało niewiele ponad 2 godziny i 20 minut.

Godzina 17:28 CEST
Przed chwilą miała miejsce dość zabawna sytuacja. Astronauta Gregory Johnson (pilot misji STS-125) rozmawiał w trakcie sprawdzenia systemu komunikacyjnego z… astronautą Gregorym Johnsonem. Ten drugi astronauta jest oczywiście na Ziemi, wspomaga operacje naziemne – a ostatnim razem poleciał w kosmos w trakcie misji STS-123.

Godzina 17:00 CEST
Załoga jest już na stanowisku startowym 39A. Obecnie kolejni członkowie załogi zajmują swoje miejsca w wahadłowcu.

Godzina 16:22 CEST
Wznowiono odliczanie T -3h. Final Inspection Team zakończył sprawdzanie stanu wahadłowca i opuścił stanowisko startowe 39A. Obecnie wszystko przebiega zgodnie z planem, pogoda nad KSC jest odpowiednia do startu. Załoga STS-125 udała się w krótką podróż na stanowisko startowe.

Godzina 13:55 CEST
Napełnianie zbiornika zostało zakończone. System przełączono w tzw. replenish mode, czyli stałe uzupełnianie zapasów tlenu i wodoru, tak aby uzupełnić ich straty spowodowane przejściem tych składników w stan gazowy. Nie zanotowano problemów z sensorami ECO ani żadnych przecieków z układu dostarczającego LOX i LH2.

Godzina 13:20 CEST
Z ciekawostek:

 • STS-125 jest dopiero czwartą misją wahadłowca w tej dekadzie, a zarazem ostatnią taką misją, której celem nie jest ISS. Poprzednie misje to STS-99 (Endeavour, luty 2000) STS-109 (Columbia, marzec 2002) i STS-107 (Columbia, styczeń-luty 2003)
 • w obecnej dekadzie (która powoli się kończy) inne załogowe misje, których celem nie była ISS to trzy chińskie Shenzhou – 5,6 i 7 oraz Sojuz TM-30 – ostania wizyta na stacji Mir (kwiecień 2000 roku, jedyna w swoim rodzaju misja ‘prywatna‘).

Czyli jest to łącznie dopiero ósma misja, której celem nie jest ISS. Czyżby był to znak tej dekady? Następna dekada (miejmy na to taką nadzieję!) nie będzie już taka!

Godzina 12:02 CEST
Trwa tankowanie głównego zbiornika wahadłowca płynnym tlenem i wodorem. W trakcie napełniania sprawdzane będą czujniki ECO (Engine Cut Off) odpowiedzialne za pomiar ilości obu składników, co zapobiega zbyt długiej pracy silników SSME i co za tym idzie nadmiernemu opróżnieniu zbiornika.

Godzina 10:55 CEST
Trwają przygotowania do startu misji STS-125. Pogoda jest sprzyjająca, nie odnotowano również żadnych poważniejszych problemów technicznych. Relacja na NASA TV powinna rozpocząć się około godziny 14:30 CEST. Start planowany jest na godzinę 20:01 CEST.
Misja STS-125 pierwotnie miała wystartować 8 października 2008 roku. Jednak poważna awaria teleskopu Hubble’a poważnie pokrzyżowała plany. Zadecydowano o przesunięciu startu na maj 2009 roku.

Zbliża się wreszcie jedna z najciekawszych załogowych misji kosmicznych tej dekady. W planie lotów wahadłowców od czasu STS-107 istniał tylko jeden cel – Stacja Kosmiczna. Wszystkie inne misje były i będą realizowane w tym kierunku. Jest to podyktowane przede wszystkim względami bezpieczeństwa – w przypadku poważnej usterki wahadłowca załoga może poczekać na Stacji na misję ratunkową. W innych przypadkach misja ratunkowa może być bardzo utrudniona.Tym razem celem misji nie jest ISS lecz teleskop Hubble. Po raz szósty wahadłowiec uda się na orbitę w celach związanych z tym teleskopem astronomicznym.

Wcześniejsze misje to:

 • STS-31 (24-29 kwietnia 1990). Wahadłowiec Discovery wyniósł teleskop na orbitę.
 • STS-61 (2-13 grudnia 1993). Wahadłowiec Endeavour wybrał się na Misję Serwisową 1 do teleskopu Hubble’a.
 • STS-82 (11-21 lutego 1997). Wahadłowiec Discovery odwiedził HST (Hubble Space Telescope) w celu Misji Serwisowej 2.
 • STS-103 (19-27 grudnia 1999). Ponownie wahadłowiec Discovery odwiedził HST w Misji Serwisowej 3A.
 • STS-109 (1-12 marca 2002). Wahadłowiec Columbia w swej ostatniej udanej wyprawie w kosmos po raz ostatni odwiedził teleskop Hubble w ramach Misji Serwisowej 3B.

Obecna misja nosi także miano Misji Serwisowej 4.

Załogę STS-125 stanowią:

 • Scott Douglas Altman, dowódca wyprawy, wybierający się po raz czwarty w kosmos. Poprzednie wyprawy to STS-90 (Columbia, 1998 rok, pilot), STS-106 (Atlantis, 2000 rok, pilot) oraz STS-109 (Columbia, 2002 rok, dowódca). Jak widać, Pan ten latał w kosmos tylko dwoma wahadłowcami – i raz już odwiedził HST.
 • Gregory Carl Johnson, pilot, pierwszy lot w kosmos.
 • Dr John Mace Grunsfeld, specjalista misji, wybierający się po raz piąty w kosmos. Poprzednie wyprawy tego Pana to STS-67 (Endeavour, 1995 rok, misja astronomiczna), STS-81 (Atlantis, 1997 rok, wyprawa na stację Mir), STS-103 (Discovery, 1999 rok, misja serwisowa 3A) oraz STS-109 (Columbia, 2002 rok, misja serwisowa 3B). Bez wątpienia Panowie Altman i Grunsfeld nieprzypadkowo lecą razem w tej misji.
 • Katherine Megan McArthur, specjalistka misji, pierwszy lot w kosmos.
 • Dr Michael James Massimino, specjalista misji, wybierający się po raz drugi w kosmos. Poprzednia wyprawa tego Pana to STS-109 w 2002 roku. Jak widać, HST ma swych dedykowanych specjalistów w NASA.
 • Andrew J. Feustel, specjalista misji, pierwszy lot w kosmos.
 • Michael Timothy Good, specjalista misji, pierwszy lot w kosmos.

Załoga misji STS-125 / Credits - NASA
Załoga misji STS-125 / Credits – NASA

O programach i sposobach oglądania NASA TV można przeczytać pod tym linkiem: LINK
Wątek związany z misją STS 125 można znaleźć pod tym linkiem: LINK
Start jest komentowany od tego miejsca: LINK
Wątek o teleskopie Hubble można znaleźć tutaj: LINK

Comments are closed.