STS-125: Flight Day 3

0

{jathumbnail off}Ten artykuł będzie stale uzupełniany w miarę postępu prac. Zapraszamy do relacji na żywo trzeciego dnia w kosmosie (Flight Day 3 – FD3) misji STS-125.  Początek dnia planowany jest na godzinę 11:01 CEST. Dziś nastąpi zbliżenie i połączenie z teleskopem kosmicznym Hubble. Połączenie planowane jest na godzinę 18:54 CEST. Misję można oglądać na NASA TV. Dodatkowe informacje na temat sposobów odbierania NASA TV znajdują się na końcu tego artykułu.

Godzina 20:25 CEST (14 05 2009)
Kilkanaście godzin po zakończeniu FD3 opublikowano film z wnętrza kabiny promu, opisujący zadania i pracę astronautów w trakcie trzeciego dnia misji. Film jest dostępny w głównej części artykułu.

{youtube}u6HXv73e74U{/youtube}
Flight Day 3 misji STS-125 / Credits – NASA TV

Godzina 01:48 CEST (14 05 2009)
2,8 km od promu Atlantis i teleskopu Hubble przeleciał kosmiczny odłamek – wynik chińskiej próby broni antysatelitarnej z 2007 roku. Nie potrzebne były manewry korygujące orbitę. Załoga udaje się na spoczynek wcześniej – o godzinie 02:31 CEST. Jutro kolejny dzień pełen wrażeń – pierwszy z pięciu zaplanowanych spacerów kosmicznych EVA-1 zacznie się o godzinie 14:16 CEST.

Godzina 23:20 CEST
Panele słoneczne teleskopu zostały ustawione w odpowiedniej pozycji, prostopadle do wcześniejszego ustawienia.

Nowe ustawienie paneli słonecznych (NASA)

Godzina 21:27 CEST
Ramię wahadłowca SRMS zostało ustawione w pozycji spoczynkowej, w której pozostanie do czasu jutrzejszego EVA.

Godzina 20:30 CEST
Ramię wahadłowca SRMS zostało odłączone od teleskopu Hubble. Teraz kamera na ramieniu SRMS zostanie wykorzystana do sprawdzenia stanu powłoki teleskopu.


Widok z kamery umieszczonej na ramieniu SRMS tuż po odłączeniu od Hubbla / Credits – NASA TV

Godzina 20:19 CEST
Jest oficjalna informacja, że teleskop został umieszczony na platformie serwisowej w ładowni Atlantisa. Teraz ramię wahadłowca zostanie odsunięte od Hubbla.

Godzina 20:00 CEST
Teleskop Hubbla jest powoli umieszczany w ładowni prom, gdzie zostanie doczepiony do platformy serwisowej.


Teleskop HST podczas umieszczania w ładowni Atlantisa / Credits – NASA TV

Godzina 19:30 CEST
Nad orbitalnym kompleksem HST-Atlantis wschodzi właśnie Słońce. Widok jest wyjątkowo… nieziemski. Trwa sprawdzanie połączenia SRMS z teleskopem Hubble oraz przygotowanie do następnego etapu prac – ściągnięcia teleskopu do ładowni wahadłowca.

Teleskop HST podczas orbitalnego wschodu Słońca / Credits - NASA TV
Teleskop HST podczas orbitalnego wschodu Słońca / Credits – NASA TV

Godzina 19:13 CEST
Teleskop Hubble uchwycony! Zaczyna się część wspólna misji STS-125 i HST. Przed nami pięć wyjątkowych spacerów kosmicznych, dzięki którym teleskop będzie mieć jeszcze większe możliwości obserwacji Wszechświata.

Tuż przed uchwyceniem teleskopu Hubble - biały dysk to punkt zaczepienia dla OBSS / Credits - NASA TV
Tuż przed uchwyceniem teleskopu Hubble – biały dysk to punkt zaczepienia dla OBSS / Credits – NASA TV

Godzina 18:59 CEST
Około 6 minut do uchwycenia teleskopu. Odległość pomiędzy promem Atlantis a HST – około 40 metrów.

Godzina 18:42 CEST
Na NASA TV pokazano (wreszcie!) obraz teleskopu Hubble. Od 7 lat nie widziano HST z takiej odległości.

Teleskop Hubble - pierwszy raz widziany z takiej odległości od 7 lat / Credits - NASA TV
Teleskop Hubble – pierwszy raz widziany z takiej odległości od 7 lat / Credits – NASA TV

Godzina 18:32 CEST
Dystans od teleskopu Hubble – około 75 metrów. Około 25 minut do złapania HST.

Godzina 17:50 CEST
Zrezygnowano również z drugiego odpalenia korekcyjnego Mid Course correction (MC-2). Zdecydowano o przełączeniu systemu łączności z HST na zapasową elektronikę. Atlantis jest w odległości około 2km od teleskopu.

Godzina 17:15 CEST
Zrezygnowano z pierwszego odpalenia korekcyjnego Mid Course correction (MC-1). Atlantis znajduje się w odległości mniej niże 9mil od teleskopu.


Symulacja podejścia do teleskopu, oparta o dane przesyłane z promu kosmicznego, credits – NASA TV

Godzina 16:52 CEST
TI Burn został zakończony pomyślnie. Prom zbliży się do teleskopu, wykonując po drodze kilka manewrów korekcyjnych, wykorzystując system RCS. Ramię wahadłowca zostało ustawione w pozycji gotowej do przechwycenia celu.

Godzina 16:20 CEST
Załoga promu Atlantis widzi już teleskop HST jako gwiazdę, zmieniającą swe położenie względem innych gwiazd. Za około 20 minut manewr TI. Rozpoczęcie manewru jest zaplanowane na 16:41 CEST, uruchomiony zostanie lewy OMS. Zmiana prędkości wyniesie 9.8 fps, burn potrwa 12 sekund. Prom będzie się wtedy znajdował około 14 km od teleskopu.

Godzina 14:38 CEST
Przed chwila zakonczyl sie manewr NH Burn, podnoszacy orbite promu Atlantis i zblizajacy do teleskopu Hubble. Byl to jeden z najdluzszych manewrow orbitalnych ostatnich lat programu wahadlowcow (za wylaczeniem manewrow zejscia z orbity). Kolejny manewr NC-4 okazal sie nie byc potrzebny.

{youtube}cmy09MnLtWQ{/youtube}
Manewr NH Burn / Credits NASA TV

Godzina 13:50 CEST
Piec godzin do polaczenia z teleskopem Hubble. Atlantis jest obecnie okolo 1500 km od HST.

Godzina 10:15 CEST
Po pracowitym Flight Day 2 komentowanym tutaj, dziś następuje Flight Day 3 misji STS-125.  Dziś w planach manewry zbliżeniowe oraz fizyczne połączenie promu Atlantis z teleskopem Hubble. Załoga obudzi się o 11:01 CEST i przystąpi do prac. Połączenie wahadłowca i HST powinno nastąpić o godzinie 18:54 CEST.

Przygotowania do misji serwisowej miały miejsce także na HST. Wczoraj zamknięto drzwiczki do zwierciadła głównego oraz przekonfigurowano systemy komunikacji i orientacji teleskopu. O godzinie 09:26 CEST schowano antenę wysokiego zysku (=przepustowości) HST. Od tego momentu teleskop jest gotowy na połączenie z promem Atlantis.

O programach i sposobach oglądania NASA TV można przeczytać pod tym linkiem: LINK
Wątek związany z misją STS 125 można znaleźć pod tym linkiem: LINK
FD3 jest komentowany od tego miejsca: LINK
Wątek o teleskopie Hubble można znaleźć tutaj: LINK

Comments are closed.