Uwolnić Sondę! Petycja online

0

We wrześniu 2009 roku minie 20 lat od zakończenia emisji programu popularnonaukowego Sonda, spowodowanego tragiczną śmiercią redaktorów Andrzeja Kurka i Zdzisława Kamińskiego. Rocznica ta jest znakomitą okazją do uhonorowania twórców tego niesamowitego i jedynego w swoim rodzaju programu. Niestety, TVP wciąż trzyma odcinki Sondy w swoim archiwum i najprawdopodobniej nie ma zamiaru ani ich udostępnić ani nawet sprzedawać na żadnym nośniku. Pojawił się zatem pomysł petycji do TVP. Petycja dostępna jest online i każdy może ją podpisać.

Program Sonda był największym sukcesem w zakresie popularyzacji nauki i techniki w ostatnich kilku dziesięcioleciach, a z pewnością w historii Telewizji Polskiej. Finansowana przez całe polskie społeczeństwo, Sonda przez 12 lat przyciągała przed telewizory miliony osób. W 1988 roku oglądalność pojedynczych odcinków sięgała aż 6 milionów. Program dostarczał nie tylko rozrywki umysłowej, ale miał również realny wpływ na decyzje życiowe setek tysięcy Polaków. Fakt, że Sondy od dawna nie można nigdzie obejrzeć, jest wielką szkodą intelektualną, zwłaszcza w czasach, gdy media masowe tak niewiele uwagi poświęcają rzetelnej popularyzacji nauki i techniki.

Sonda jest wciąż pamiętana przez wielu ludzi – nawet tych, którzy w latach 80. byli bardzo młodzi. Poszczególne odcinki tego wyjątkowego programu popularnonaukowego są wciąż wspominane, komentowane i opisywane. Niestety, TVP nie ma zamiaru zarchiwizować w postaci cyfrowej zachowanych odcinków Sondy oraz udostępnić ich poprzez odpowiednią stronę internetową lub na nośnikach. Dla wielu tysięcy fanów tego programu jest to sytuacja nie do przyjęcia – stąd pomysł petycji online. Petycję, którą każdy może podpisać można zobaczyć pod tym LINKIEM.

Liczymy, że TVP zauważy zainteresowanie i troskę tysięcy fanów tego ponadczasowego programu. Liczymy na to, że program Sonda nie przepadnie gdzieś w otchłani archiwów i będzie nadal inspiracją dla wszystkich zainteresowanych otaczającym nas światem.

Dodatkowe linki:
Astro4u.net
Wikipedia.org

W artykule wykorzystano teksty z podanych linków – dziękujemy serdecznie autorom!

Comments are closed.