Zderzenie na orbicie dwóch satelitów

0

Kilkadziesiąt godzin temu, nad północną Syberią doszło do zderzenia dwóch satelitów.

Kilkadziesiąt godzin temu, nad północną Syberią doszło do zderzenia dwóch satelitów. Do tej pory skatalogowano już ponad pięćset szczątków powstałych w trakcie z tego zderzenia. Do wydarzenia doszło 10 lutego 2009 roku około godziny 1655 GMT. Jest to najprawdopodobniej pierwszy zarejestrowany przypadek aktualnego i bezpośredniego zderzenia się dwóch satelitów ze sobą.

Jednym z nich był satelita systemu Iridium – najprawdopodobniej Iridium 33, wystrzelony w 1997 roku o masie 560 kg. Drugi satelita uczestniczący w tym zderzeniu, to Kosmos 2251 o masie około 900 kg. Satelita ten został wystrzelony w 1993 roku i już nie działający. Skatalogowane szczątki – początkowo ponad trzysta, a wkrótce potem ponad pięćset – mogą stanowić pewne realne zagrożenie dla innych satelitów.

Zderzenie nastąpiło na wysokości prawie 800 km – znacznie powyżej wysokości orbity Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, która krąży na wysokości około 350 km. Bezpośrednie ryzyko kolizji szczątków ze Stacją jest obecnie prawie zerowe z uwagi na znaczną różnicę w wysokości, niemniej jednak NASA dokonała już serii analiz danych w celu określenia rzeczywistego poziomu ryzyka – krótkoterminowego oraz długoterminowego.

Ryzyko długoterminowe związane jest z faktem istnienia szczątkowej atmosfery na wspomnianych wysokościach – co przekłada się na szczątkowy opór wywierany na obiekty znajdujące się na niskiej orbicie ziemskiej. W efekcie wszystkie obiekty na niskich orbitach stopniowo obniżają swoje orbity – aż do spalenia w atmosferze (w przypadku braku kontroli/silników manewrowych na satelicie). Dlatego, w przeciągu kilku miesięcy, lat, albo nawet i dekad szczątki powstałe w tym zderzeniu mogą zacząć przecinać orbitę wielu innych działających satelitów – oraz Stacji Kosmicznej. Zachodzi więc potrzeba stałego monitorowania szczątków oraz ewentualnych manewrów w celu uniknięcia szczątków.

Źródła informacji (strony otwierają się w nowych oknach):

Comments are closed.