Start suborbitalnej rakiety S-310-39 w misji Delta-2

0

Delta-2 jest kolejnym projektem badawczym realizowanym przez japoński Uniwersytet Nagoya w oparciu o zakończony sukcesem w roku 2004 program Delta. Obecnym celem misji jest zbadanie własności dynamicznych i energetycznych atmosfery w niższych warstwach termosfery oraz skoncentrowanie się na strukturze lokalnie występujących wiatrów, które prawdopodobnie mają jakiś związek z występowaniem zórz polarnych.

W tym celu wystrzelona zostanie suborbitalna rakieta S-310-39, która wzbije się na wysokość ok. 140-150 km. Start nastąpi ze stanowiska w ośrodku startów rakiet na wyspie Andoya usytuowanej na północy Norwegii.

Na wyposażeniu rakiety znajduje się TMA (trimethylaluminium – trójmetylek glinu), który zostanie rozproszony na odpowiedniej wysokości wzdłuż trajektorii lotu. Dzięki temu powstanie jasna chmura na niebie, która będzie obserwowana przez naziemne kamery rozmieszczone w trzech różnych miejscach. Pozwoli to na zaobserwowanie trudnych do zbadania wiatrów wiejących w kierunku zarówno poziomym, jak i pionowym.

Do badań wykorzystany zostanie także norweski radar EISCAT, magnetometr, a także należący do ESA satelita Envisat, który powszechnie stosowany jest do badania atmosfery, oceanów, a także powierzchni lądów, który w tym projekcie posłuży do pomiaru temperatury kinetycznej termosfery do wysokości 170 km oraz stężenia tlenków azotu na wysokości 100-170 km.

Start, uzależniony od odpowiednio korzystnych warunków atmosferycznych, może odbyć się w dniach od 14-28 stycznia.

Okienko startowe na dzień 20 stycznia to godz. 18:00-5:13 (21 styczeń) CET*

*informacja o okienku startowym będzie uaktualniana w razie kolejnego opóźnienia startu.

Źródło: Uniwersytet Nagoya – projekt Delta-2 oraz forum polskojęzyczne Astro4U

Comments are closed.