Start rakiet Black Brant w misji ACES – low / high

0

15 stycznia nastąpi start dwóch suborbitalnych rakiet Black Brant w okienku startowym przewidzianym w godzinach od 6:00 do 12:00 czasu środkowoeuropejskiego. Obie rakiety wezmą udział w projekcie badawczym o nazwie ACES.

ACES (Auroral Current and Electrodynamics Structure) jest misją zaprojektowaną w celu zbadania struktur pól elektrycznych wewnątrz zorzy polarnej. W tym celu wystrzelone zostaną dwie rakiety Black Brant, w których na wyposażeniu znajduje się między innymi magnetometr transduktorowy (flux-gate). Taki sam magnetometr znajduje się na pokładzie sondy kosmicznej Messenger.

Obie rakiety osiągną inne wysokości. Najpierw wystrzelona zostanie Black Brant VB (ACES-high), która wzniesie się na ok. 400 km. Następnie po kilku minutach wystrzelona zostanie Black Brant IX (ACES-low), która wzniesie się na ok. 130 km. Odstęp czasowy pomiędzy jednym i drugim startem pozwoli na to, aby obie rakiety mogły osiągnąć zaplanowaną wysokość w mniej więcej jednakowym czasie.

Obecna misja jest częścią projektu, którego celem jest stworzenie elektrodynamicznego modelu zorzy i zrozumienie powiązania z magnetosferą, jonosferą i termosferą.

Źródło:

Comments are closed.