Problemy z łazikiem Spirit

0

Przebywający na powierzchni Marsa łazik Spirit nie wykonał zaplanowanego ruchu na sol 1800. Bezpośrednia przyczyna takiego zachowania obecnie nie jest znana. Dodatkową anomalią w pracy robota jest również fakt, iż procedura zawierająca ‘plan zajęć’ wysłana z Ziemi nie została zapisana w pamięci stałej, w której informacja utrzymuje się nawet po wyłączeniu zasilania.

Spirit miał już wcześniej problemy z tego typu pamięcią na początku misji, choć wydaje się, że były one innej natury. W związku z zaistniałą anomalią w przeciągu tygodnia planuje się diagnostykę systemów robota.

W poniedziałek wysłano łazikowi polecenie skierowania kamery na Słońce, celem precyzyjnego określenia swojej pozycji – pojazd nie był jednak w stanie go odnaleźć. Ostatecznie jednak zakończyło się to połowicznym sukcesem – Spirit odnalazł Słońce, jednak nie znajdowało się ono w spodziewanym miejscu pola widzenia kamery. Brak informacji dotyczącej położenia może być zatem prawdopodobną przyczyną nie wykonania poleceń przejazdu – jest to procedura bezpieczeństwa, która uniemożliwia ruch w przypadkowym kierunku.

Jednym z innych prawdopodobnych wyjaśnień dziwnego zachowania łazika, które jest brane pod uwagę, jest zakłócenie działania elektroniki spowodowane promieniowaniem kosmicznym.

Obecnie pojazd działa w normalnym trybie i nie wykazuje żadnych problemów ze swoją pamięcią stałą.

Więcej na temat łazika Spirit można dowiedzieć się na stronach NASA oraz forum polskojęzycznym Astronomia Amatorska.

Źródło: SpaceDaily.com, Universe Today

Comments are closed.