Rocznica wypadku Apollo 1

0

27 stycznia minęła 42 rocznica pierwszej poważnej tragedii w historii amerykańskiego programu kosmicznego. W pożarze kapsuły na stanowisku startowym zginęła trójka astronautów. To miał być pierwszy lot nowej amerykańskiej kapsuły w misji Apollo 204. W załogę wchodzili doświadczeni astronauci Virgil Grissom i Edward White. Do swojego pierwszego lotu przygotowywał się z nimi Roger Chafee. Miesiąc przed startem załoga przeprowadzała testy w hermetycznie zamkniętej kapsule na stanowisku startowym numer 34.

Iskra w niezabezpieczonym przewodzie doprowadziła do pierwszej wielkiej tragedii amerykańskiego programu kosmicznego. W atmosferze składającej się w 100% z czystego tlenu pożar rozprzestrzenił się bardzo szybko. W ciągu kilkunastu sekund załoga udusiła się.

Katastrofa spowodowana pożarem Apollo 204, odcisnęła ogromny wpływ na cały program załogowych lotów kosmicznych. W przeprojektowanym Apollo całkowicie zrezygnowano z pomysłu atmosfery czysto tlenowej, na rzecz cięższego, ale bezpieczniejszego rozwiązania mieszanki tlenu i azotu. Przeprojektowano wiele układów wewnętrznych w tym właz, który w nowej wersji miał zainstalowane ładunki pirotechniczne (błyskawicznie zwalniające rygle blokujące go na miejscu) oraz otwierał się na zewnątrz, co umożliwiało jego otwarcie w przypadku zwiększonego ciśnienia w kabinie. Zmieniono przebieg układów elektrycznych i wyposażono kabinę w materiały niepalne. Poprawiono izolację przewodów.

W zasadzie można powiedzieć, że powstał zupełnie nowy wariant kapsuły załogowej. Zmiany te umożliwiły później bezpieczny lot człowieka na Księżyc. Dla uczczenie ofiary astronautów lot został później przemianowany na Apollo 1.

Więcej: wątek na forum astro4u

Wiadomość umieszczona na portalu www.kosmonauta.net

Comments are closed.