Przygotowania do pierwszego startu Ariane 5 w nowym roku

0

Arianespace prowadzi przygotowania do pierwszego startu rakiety Ariane 5 w tym roku, który wg wstępnych oczekiwań ma nastąpić 12 lutego. Ładunek stanowią dwa satelity telekomunikacyjne: HOT BIRD 10 i NSS-9 oraz dwa francuskie małe satelity wczesnego ostrzegania Spirale 1 oraz Spirale 2.

NSS-9, należący do spółki SES, będącej jedną z największych na świecie operatorem sieci satelitarnych, przybył w piątek do portu lotniczego Rochambeau w Kajenna, po czym przewieziony został drogą lądową do europejskiego centrum kosmicznego w Kourou. Następnie satelitę wyciągnięto z ochronnego kontenera, w którym go przetransportowano i sprawdzono połączenie z adapterem, dzięki któremu możliwe będzie umieszczenie w ładowni Ariane 5 pozostałych satelitów.

NSS-9 zbudowany został przez Orbital Sciences Corporation. Wyposażony jest w 44 aktywne transpondery pasama C. Satelita zapewni trzy tzw. wiązki:

  • globalną – zapewniającą pełen odbiór z obszarów Ziemi, z których możliwa jest widoczność satelity na pozycji jego stacjonowania – 183°E,
  • wshodnią – zapewniającą częściowy odbiór na obszarze USA, Hawajów i Polinezji,
  • zachodnią – zapewniającą częściowy odbiór na obszarze Australii, Indonezji, Filipin, Japonii, Chin, Korei oraz wysp na Pacyfiku.

Masa startowa satelity wynosi 2230 kg. Żywotność NSS-9 na orbicie zaplanowana jest na min. 15 lat.

Wcześniej, tj. 8 stycznia do ośrodka Arianespace w Gujanie Francuskiej przybył satelita HOT BIRD 10, który wczoraj został napełniony paliwem.

HOT BIRD 10 zbudowany został przez EADS Astrium dla europejskiego operatora sieci satelitarnych Eutelsat. Budowa satelity oparta na platformie Eurostar 3000 jest identyczna, jak HOT BIRD 9, który wyniesiony został na orbitę 20 grudnia 2008r.

HOT BIRD 10 osiądzie na pozycji 13°E.

Źródło: Arianespace

Comments are closed.