Arianespace prowadzi przygotowania do pierwszego startu rakiety Ariane 5 w tym roku, który wg wstępnych oczekiwań ma nastąpić 12 lutego. Ładunek stanowią dwa satelity telekomunikacyjne: HOT BIRD 10 i NSS-9 oraz dwa francuskie małe satelity wczesnego ostrzegania Spirale 1 oraz Spirale 2.
NSS-9, należący do spółki SES, będącej jedną z największych na świecie operatorem sieci satelitarnych, przybył w piątek do portu lotniczego Rochambeau w Kajenna, po czym przewieziony został drogą lądową do europejskiego centrum kosmicznego w Kourou. Następnie satelitę wyciągnięto z ochronnego kontenera, w którym go przetransportowano i sprawdzono połączenie z adapterem, dzięki któremu możliwe będzie umieszczenie w ładowni Ariane 5 pozostałych satelitów.
NSS-9 zbudowany został przez Orbital Sciences Corporation. Wyposażony jest w 44 aktywne transpondery pasama C. Satelita zapewni trzy tzw. wiązki:
- globalną – zapewniającą pełen odbiór z obszarów Ziemi, z których możliwa jest widoczność satelity na pozycji jego stacjonowania – 183°E,
- wshodnią – zapewniającą częściowy odbiór na obszarze USA, Hawajów i Polinezji,
- zachodnią – zapewniającą częściowy odbiór na obszarze Australii, Indonezji, Filipin, Japonii, Chin, Korei oraz wysp na Pacyfiku.
Masa startowa satelity wynosi 2230 kg. Żywotność NSS-9 na orbicie zaplanowana jest na min. 15 lat.
Wcześniej, tj. 8 stycznia do ośrodka Arianespace w Gujanie Francuskiej przybył satelita HOT BIRD 10, który wczoraj został napełniony paliwem.
HOT BIRD 10 osiądzie na pozycji 13°E.
Źródło: Arianespace