Pokaz możliwości obserwacyjnych radioteleskopów

0

W dniach 15-16 stycznia w Piwnicach pod Toruniem, gdzie mieści się 32 metrowy radioteleskop należący do Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odbędzie się pokaz możliwości obserwacyjnych w paśmie radiowym. Jest to część szerszego programu obserwacyjnego, w którym oprócz polskiego radioteleskopu pracować będzie 6 innych rozmieszczonych na terenie Europy oraz dodatkowe – w USA, Chinach, Chile, Japonii i Australii.

Obserwacje w czasie rzeczywistym prowadzone jednocześnie przez wszystkie radioteleskopy umożliwią odbiór sygnałów radiowych ze znacznie większą dokładnością (ponad 100 razy większą niż w przypadku najlepszych teleskopów optycznych). Jednostka sterująca współpracą tych urządzeń to specjalnie w tym celu zbudowany superkomputer, który mieści się w JIVE (Joint Institute for VLBI in Europe) w Holandii.

Celem obserwacji będą trzy kwazary J0204+1514, 0234+285 i 3C395 oddalone o kilka miliardów lat świetlnych. Obserwacje będą prowadzone na częstotliwości 5 i 8 GHz. Pokaz ma związek z Międzynarodowym Rokiem Astronomii i stanowi część ceremonii jego otwarcia.

Wydarzenie można śledzić na bieżąco korzystając ze stron Katedry Radioastronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Źródło: Centrum Promocji i Informacji UMK

Comments are closed.