Zagłada dinozaurów – 66 milionów i 38 tysięcy lat temu

0

Naukowcom udało się dokonać bardziej precyzyjnego określenia momentu uderzenia dużej planetoidy w Ziemię, która przynajmniej przypieczętowała los dinozaurów. Do uderzenia doszło 66 milionów i 38 tysięcy lat temu.

Co spowodowało zagładę dinozaurów? Ponad 30 lat temu naukowiec Louis Alvarez zaproponował, że wymarcie dinozaurów oraz wielu innych rodzajów flory i fauny spowodowało uderzenie dużej planetoidy. Następnie wykryto krater Chicxulub, leżący w północnej części półwyspu Jukatan w Ameryce Środkowej.

W ciągu kolejnych lat różne zespoły naukowców proponowały inne przyczyny wymarcia dinozaurów, w tym szybkie zmiany klimatyczne i silne erupcje wulkanów. Dziś wydaje się, że zagłada dinozaurów nadeszła w trakcie długoterminowych zmian klimatycznych na Ziemi a samo uderzenie planetoidy lub komety mogło zarówno rozpocząć lub zakończyć ten proces. Wciąż jednak nie jest do końca jasne czy trwało już wymieranie dinozaurów zanim planetoida uderzyła okolice półwyspu Jukatan, czy też wpierw powstał krater Chicxulub, a potem rozpoczęły się zmiany klimatyczne. Dzięki bardziej precyzyjnemu określeniu daty końca okresu kredowego, prawdopodobnie udało się ustalić, które z wydarzeń nastąpiło wcześniej.

{module [346]}

Naukowcy z Berkeley Geochronology Center, uniwersytetu kalifornijskiego oraz uczelni z Anglii i Holandii postanowili dokonać bardziej precyzyjnego ustalenia daty zagłady dinozaurów. Wynik tych studiów to 66 milionów i 38 tysięcy lat temu. Ten wynik powstał po użyciu techniki zwanej „argon-argon” i przestudiowaniu różnych próbek, takich jak pył wulkaniczny oraz tektyty (skały powstałe podczas uderzenia meteorytu w Ziemię). Jest to bardzo precyzyjny pomiar, o niespotykanej wcześniej dokładności.

Co ciekawe, o ile wcześniej niepewność pomiaru była rzędu jednego miliona lat, o tyle dzięki ich badaniom udało się zredukować tę wartość do zaledwie plus minus 11 tysięcy lat. Jest znaczący postęp przy zrozumieniu wydarzeń z końca okresu kredy i początku paleogenu.

Pomimo mocnego wykazania powiązania pomiędzy końcem okresu kredy a powstaniem krateru Chicxulub, jest prawie pewne, że nie był to jedyny czynnik,  który doprowadził do końca ery dinozaurów. „Tuż” (w sensie geologicznym) przed powstaniem krateru Chicxulub, w czasie około miliona lat, na Ziemi trwały dość gwałtowne zmiany klimatyczne. Przynajmniej częściowo wydają się one być powiązane ze wzmożonym wulkanizmem na terenie dzisiejszych Indii, co doprowadziło do powstania tzw. Trap Dekanu. Uzyskany precyzyjny czas powstania krateru Chicxulub pozwala na określenie długości czasu trwania poważnych zmian klimatycznych na Ziemi, które się rozpoczęły przed końcem ery dinozaurów.

(BGC)

{module [346]}

Comments are closed.